S J. Virágom, ktorý je dušou ružomberského tenisu

S J. Virágom, ktorý je dušou ružomberského tenisu

Ján SvrčekŠport28.9.2023

Aktívne, ako registrovaný hráč, síce nikdy nenaháňal chlpatú loptičku po antukovom kurte, ani po žiadnom inom povrchu, no s Tenisovým klubom Ružomberok je nerozlučne spätý ohromne dlho. V máji Jozef Virág oslávil úctyhodných 80 rokov, avšak stále robí tajomníka a popritom sa tiež venuje najmladšej, začínajúcej zmene.

Začínal som, keď v tom čase šesťročný syn Jožko, ktorý dnes už má 48 rokov, sa rozhodol pre tenis. To bol aj môj prvý vstup do tohto areálu. Popri ňom som to tiež s raketou sproboval. No keď ma začal porážať, už potreboval iných sparing partnerov. Neskôr som začal funkcionárčiť a spravil som si aj trénerský kurz,“ rozhovoril sa v „civile“ strojný inžinier.

Za povšimnutie stojí, že tento športový bard post tajomníka na Makovického ulici zastával aj za šéfovania už nebohého MUDr. Karola Chrenka. „Na tejto pozícii som približne štyri desaťročia, pričom bola aj jedna pauza, a to v rokoch 2010 – 2014, za vedenia klubu, s ktorým som sa nestotožnil. Potom prišiel zase návrat, po oslovení vtedajším ´výborníkom´ Alojzom Bobčekom. Mal som sa starať len o dvorce, no veľmi rýchlo sa moja náplň poriadne rozšírila,“ vysvetľoval J. Virág.

Roky je však v ružomberskom klube človek pre všetko. Nejde len o nejaký tajomnícky flek. „Mám na starosti celú klubovú agendu, takisto našu ubytovňu, kompletnú ekonomiku i spravovanie kurtov,“ vravel ďalej stále agilný športový činovník. „Netajím, pomýšľal som aj skončiť, veď človek už má svoje roky. Lenže nemal kto, to prevziať,“ vravel ďalej J. Virág.

Hoci v mladosti tento muž nedržal v rukách vypletenú raketu, aj aktívny rekreačný tenis ho zlákal do svojich osídiel. „Ešte vlani som štartoval vo štvorhre na našom turnaji Guláš Ópeň, no tento rok ma stopli nejaké problémy s ramenom. Dúfam, že to už bude v poriadku. Stále sa však venujem detičkám. Ide o sedem-osemročných adeptov. Keďže veková hranica sa posúva smerom dole, už aj v týchto kategóriách sa hrajú súťaže,dozvedeli sme tiež pri našej návšteve TK Ružomberok.

Ružomberský tenis pomaly dovŕši sto rokov. A aká je dnešná realita? „Máme okolo stovky aktívnych hráčov. Do jednotlivých súťaží v aktuálnej sezóne klub mal zapojených trinásť družstiev, od najmenších, až po mužov. V poslednom období sa vypustili ženy, keď nemal kto hrať. Hoci ešte nedávno bol tu extraligový tím. Pod hlavičkou Slovenského zväzu tenisu každý rok sa u nás koná šesť-sedem turnajov,“ doložil pár faktov z vlastnej kuchyne Jozef Virág.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia