S kondičným trénerom MFK J. Kapláňom

S kondičným trénerom MFK J. Kapláňom

Ján SvrčekŠport17.6.2024

Hlavný kouč ružomberských futbalistov Ondřej Smetana uviedol, že aj počas sústredenia v slovinskom Radenci osobitný dôraz bude kladený na rozvoj všeobecných pohyboch schopností hráčov, čiže na pilovanie rýchlosti, sily a kondície a vytvorenie si tak dôležitého základu pre jesennú časť sezóny.

Celý plán sme nastavovali spolu s hlavným trénerom. Podľa jeho predstáv, pričom aj ja som predostrel svoje myšlienky. Navyše už zo zimnej prípravy máme niečo odskúšané,“ začal rozprávať kondičný tréner ružomberského „áčka“ Jozef Kapláň.

Spoločná príprava Ružomberka odštartovala po trojtýždňovej pauze, pričom len dva týždne dostali hráči absolútne voľno. Potom už pracovali podľa individuálneho zadanie. „Naša kondičná a silová zložka je rozdelená do troch blokov,“ pokračoval Kapláň. „V prvom išlo o individuálne behy. Všetko však bolo pod kontrolou a chalani to, čo mali naordinované, odmakali na sto percent. Druhý blok pokračoval už v rámci spoločných tréningov. Okrem vytrvalostných vecí do náplne boli tiež zaraďované veci na rozvoj rýchlostno – silovej zložky. Nuž a teraz v treťom bloku ideme viac do výbušnosti a dynamiky. V štvrtom týždni príde trochu zvoľnenie a potom už príprava a ladenie formy na Európsku ligu.“

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-20-852x1280.png

So zreteľom na jednotlivé zamerania bývajú vyskladané tiež obsahy jednotlivých tréningových jednotiek. Keď dopoludnia sa v posilňovni venujeme sile, potom von je na programe rýchlosť, pričom tieto činnosti nespájame s futbalovými vecami. Na hernú stránku sú zase orientované tréningy poobede,“ vysvetľoval ružomberský „kondičák“.

O. Smatana hneď v prvý tréningový deň avizoval, že každého člena kabíny čaká aj porcia piatich behov v teréne. „Chlapci to už splnili. Chodili na cyklochodník popri Bielom Potoku. To však bola už druhá bežecká ´päťka´. Prvé dlhšie výbehy absolvovali sami, ešte pred spoločným zrazom,“ doložil Jozef Kapláň.

Foto: autor, MFK Ružomberok

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia