S trénerom J. Sujom pred podkošovým sviatkom

S trénerom J. Sujom pred podkošovým sviatkom

Ján SvrčekŠport15.2.2024

Už zajtra (16. februára) sa začne Final Six Slovenského pohára v basketbale žien v ružomberskej Koniarni dvomi štvrťfinálovými zápasmi, o 14:00 hod. Slávia Banská Bystrica - CBK Košice a o 16:30 hod ŠBK Šamorín - Young Angels Košice. Pri tejto príležitosti sme hovorili s Jurajom Sujom, trénerom družstva MBK Ružomberok, ktoré, na základe umiestnenia po základnej časti Niké extraligy, sa prvý raz predstaví až v sobotu (17. februára) o 17:30 hod. priamo v semifinále proti víťazovi súboja Slávia Banská Bystrica - CBK Košice.

Po dvoch rokoch pohárová súťaž opäť vyvrcholí v Ružomberku, čo si od toho sľubujete?

"V prvom rade sa teším, že tento basketbalový sviatok sa koná u nás. Verím, že cestu do Koniarne, hlavne na naše zápasy, si nájdu ľudia v hojnom počte, že opäť dievčatá príde podporiť ružomberský fanklub. Zároveň domáce prostredie nás zaväzuje, aby sme na palubovke odovzdali všetko, čo je v nás."

Zápasy na Federálnom pohári a hlavne posledný extraligový v Piešťanoch naznačili, že výkonnostná krivka vášho družstva má vzostupnú tendenciu, čo vy na to?

"Áno, ide hore, to je jasné i prirodzené. Po Vianociach už náš januára je zväčša taký, aký je, aj z objektívnych príčin. Uvidíme, ako tento trend bude pokračovať a na čo budeme stačiť. V semifinále dievčatá s veľkou pravdepodobnosťou narazia na Sláviu Banská Bystrica. Pred štartom sezóny to bol veľký favorit na titul. Takisto v roly favorita bude v sobotu. Čaká nás tvrdý oriešok. Avšak v tejto sezóne sa nám už podarilo v Koniarni Sláviu zdolať. To znamená, že nič nie je nemožné."

Očakávaný zápas proti "pumám" bude aj o taktike, ako to vnímate?

"Neviem, či o taktike. My máme obrovský problém s percentom streľby. Aj takých silných súperov ako sú Slávia Banská Bystrica, alebo Piešťany, dokážeme udržať na zhruba 64 bodoch, čo je fajn. Lenže my nevieme sa dostať cez šesťdesiat, a to je problém. Takže, zaoberáme sa sami so sebou, aby tento parameter išiel hore. Na tom sa robí. Obranu máme nastavenú dobre. Hoci vždy to môže byť lepšie. No súčasný stav je uspokojivý. Lenže potrebujeme zefektívniť koncovku."

Už by v tomto smere mohol prísť aj nejaký zlom, čo poviete?

"Nie mohol, ale musí. A verím, že teraz sa tak stane."

Ako si oprášite Final Four sezóny 2021/2022, keď vaše družstvo si v Koniarne prevzalo cennú trofej?

"V prvom zápase sme od Slávie Banská Bystrica dostali 45 bodov a vo finále od Piešťan 47, priemer bol 46 inkasovaných bodov. My sme sa prvý deň dostali na 52 a druhý na 59 bodov, čiže aj s priemerným číslom 55,5 bodu môžete byť úspešní. Preto sa dievčatám snažím vysvetliť, že keď máme nízku vlastnú streleckú úspešnosť, poďme ešte viac stlačiť súperovu. Na ten turnaj si veľmi rád spomínam. Bol naozaj dobrý."

Foto: facebook MBK Ružomberok

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia