Šachisti uratovali II. ligu a pridali aj jeden postup

Šachisti uratovali II. ligu a pridali aj jeden postup

RedakciaŠport26.6.2020

Po koronapauze sa uskutočnilo záverečné kolo v súťažiach družstiev pod strechou Slovenského šachového zväzu, ktoré ešte neboli dokončené. Šachový klub Ružomberok mal na tejto mape štyroch zástupcov.

V dvanásťčlennej II. lige, v skupine C ŠK Montana skončila desiata a udržala sa na tomto republikovom „poschodí“. V sezóne 2017/2018 ružomberskí šachisti po dvadsiatich dvoch rokoch si vybojovali druholigovú miestenku. Ouvertúra im priniesla skvelú štvrtú priečku, teraz boli „namočení“ do záchranárskych prác. „Aj šach je niekedy o šťastí. Štyri zápasy sme prehrali najtesnejším rozdielom. Napriek tomu družstvo získalo veľmi pekných 12 bodov, čo zväčša stačilo aj na šieste až ôsme miesto. Posledná sezóna bola mimoriadne vyrovnaná. Hoci v názve ide ´len´ o druhú ligu, za šachovnicami bolo vidieť tiež extraligistov, či slovenských reprezentantov,“ vysvetľoval predseda ŠK Ružomberok Marek Zelnický. Lídrom tímu bol jeho kapitán FIDE majster Martin Krajňák, ktorý z jedenástich partií vydoloval deväť bodov, keď ani raz neokúsil trpkosť prehry.

V IV. lige ŠK Print/Art Ružomberok absolútne nepripomínal novica, naopak pridal i druhý postup, pričom súťaž ovládol s trojbodovým náskokom pred Bzinami. „Veľmi pozitívny výsledok, rátali sme tak s prvou ´polkou´ tabuľky. Najlepším hráčom bol Marek Mrva s ôsmimi bodmi z deviatich partií, no celý kolektív si zaslúži pochvalu, od 13 – ročného Michala Nováka až po Milana Hajtmanského, ktorý čo nevidieť oslávi osemdesiate narodeniny,“ pokračoval vo svojom hodnotení Zelnický.

V V. lige ŠK Fischer&Partners Ružomberok skončil štvrtý a ŠK BONI Ružomberok šiesty. „Družstvo BONI nám urobilo veľkú radosť. Okrem prvej a druhej ´dosky´ boli to všetko šachoví začiatočníci. Mysleli sme si, že budú len zbierať skúsenosti a oni milo prekvapili,“ pochvaľoval siZelnický.

Tento rok sa nebude konaťtradičný turnaj Open Ružomberok. Klub z centra dolného Liptova ho nahradil iným formátom. Pôjde o podujatie Ružomberok Closed. „Uskutočnia sa tri turnaje pre pozvaných hráčov a šachistov z Ružomberka a blízkeho okolia. Úvodný je na programe už 4. júla. Na záver sa ešte najlepší stretnú v superfinále,“ doložil šéf ružomberského šachu.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia