Šachový nováčik ŠK Montana sa v II. lige komfortne udomácnil

Šachový nováčik ŠK Montana sa v II. lige komfortne udomácnil

RedakciaŠport9.5.2019

Štvrté miesto v tretej najvyššej súťaži a prvé a štvrté v V. lige, také je vysvedčenie Šachového klubu Ružomberok v súťažiach družstiev v práve zavŕšenom súťažnom ročníku 2018/2019.

Sme veľmi spokojní, máme za sebou úspešnú sezónu. Všetky družstvá skončili v prvej štvorke. Milým prekvapením je pre mňa učinkovanie tímu ŠK Montana v druhej ligy. Do súťaže sme vstupovali ako nováčik, takže boli aj nejaké obavy. Ako jediní sme dokázali zdolať víťaza súťaže Sláviu Čadca, hoci vyrukovala s najlepšou osmičkou a my sme nepostavili ani optimálnu zostavu,“ vyhlásil predseda ŠK Ružomberok Marek Zelnický.

Káder ŠK Montana šéf ružomberského šachu vyšperkoval viacerými zvučnými menami – veľmajstrom a viacnásobným slovenským šampiónom Milanom Pacherom, medzinárodnými majstrami Matejom Hrabušom a Čechom Vojtěchom Rojíčkom, tiež dvomi FIDE majstrami Martinom Krajňákom a Petrom Buchníčkom spoza rieky Morava. V ružomberskej zostave nechýbali ani členovia s titulmi, ktorí boli vlani pri postupe - FIDE majster Jaromír Bednář a ženská FIDE majsterka, odchovankyňa šachového klubu v centre dolného Liptova Monika Motyčáková.

Milanovi Pacherovi, ktorý bol svojho času aj líder slovenského mužského šachu, škrt v plánoch urobili zdravotné problémy. Tie mu znemožnili naplniť našu pôvodnú dohoda, že odohrá minimálne polovicu kôl, takto nastúpil len raz a nemohol tak pomôcť, ako sa rátalo. Vojtech Rojíček je tak napoly Ružomberčan a Peter Buchníček má takisto blízko k tomuto regiónu, svojho času trénoval v našom klube a v blízkom okolí pracoval. Som rád, že opäť za Ružomberok hral Matej Hrabuša, ktorý vyšiel z nášho klubu, no momentálne žije v Prahe a bol veľkým prínosom. Martin Krajňák je Ružomberčan a vrátil sa k nám z Gabčíkova,“ pokračoval Zelnický, ktorý tiež ocenil veľmi dobrú partiu. „Podarilo sa nám okolo kapitána Jaromíra Bednářa vyskladať tím, v ktorom fungovala chémia.“

Čadca suverénne ovládla C skupinu II. ligy (28 bodov), pred Liptovskou šachovou školou C (21) a Fiľakovom (21). Štvrtá Montana získala 19 bodov. Do celkové súčtu najviac prispeli Krajňák 8 Buchníček 5,5 a Bednář 5 b.

Tím ŠK PrintArt Ružomberok vyhral svoju skupinu piatej ligy, keď oporami boli kapitán Tomáš Matušák a Radoslav Chilla, obaja uhrali po 6,5 b. „Toto družstvo sme postavili skôr pre potešenie, že ideme si zahrať ako za mladi. Začali sme však vyhrávať a bol z toho postup,“ dodal Zelnický. V rovnakej súťaži ŠK Mondi Ružomberok obsadil štvrtú priečku, najúspešnejší bol Pavol Polko so 7,5 b.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia