Seansa generácií pod vysokou sieťou

Seansa generácií pod vysokou sieťou

Ján SvrčekŠport7.1.2024

Smelo možno konštatovať, že rodí sa pekná tradícia. Reč je o Memoriáli Dávida Šváru a Jána Riečického vo volejbale, ktorý sa včera (6. januára) tretíkrát za sebou, avšak oficiálne s poradovým číslom dva, keďže priekopnícka kapitola v roku 2022 mala prívlastok nultá, konal v telocvični Základnej školy Klačno. Na konci 25 - zápasového maratónu, ktorý trval takmer desať hodín, sa z prvenstva tešil tím Old Juniors VK One Ružomberok, a to partia odchovancov hostiteľského klubu.

"Zámer bol mať maximálne osem družstiev, ale vzhľadom na veľký záujem, zostali sme pri doterajšej desiatke, pričom najprv sa hralo v dvoch základných skupinách. Opäť sa zišla vyslovene volejbalová komunita. Až na Myjavu to boli kolektívy zložené s hráčov a hráčok, ktorý majú nejaké spojivko s Ružomberkom. Od starších žiakov až po sedemdesiatnikov. A zase vládla skvelá atmosféra a nechýbala ani kapustnica," dal sa počuť predseda VK One Ružomberok Tomáš Varga.

Celý program mal pod kuratelou Radoslav Kalina, ktorý aj prišiel s nápadom takýto klubovo-rodinný "formát" rozbehnúť. "V Ružomberku nebol žiadny turnaj, ktorý by mal dáku dlhodobú históriu. Preto ma takáto myšlienka napadla i spolu so spomienkou na bývalým našim hráčov. S Jankom Riečickým som za mladi dlhé roky hrával a Dávida Šváru trénoval, keď sme ešte v Ružomberku hrali druhú ligu. Obaja pochádzali zo známych ružomberských volejbalových rodín," vysvetľoval R. Kalina.

K dôležitým podporovateľom podujatia patrí aj bývalý ružomberský hráč Ľudovít Legerský, vlani člen víťazného a včera bronzového zoskupenia s názvom SCP Ružomberok. "V prvom rade sme sa opäť zišli z úcty k našim, bohužiaľ, už bývalým kamarátom. Máme ich však vo svojich srdciach a vo svojich mysliach. Boli to športovci telom i dušou a takisto úžasní ľudia. Ide tiež o stretnutie ružomberských volejbalových legiend. Sú tu hráči, ktorí pred nás vtedy dvadsiatnikov, boli vzorom," spontánne sa rozhovoril Ľ. Legerský, momentálne žijúci v Banskej Bystrici. "Niekoľko rokov som hrával za SCP Ružomberok, preto mám tu veľa priateľov. Takisto sme si prišli schuti zahrať."

Medzi tých mladších hráčov patril aj Jonáš Janovec z domáceho klubu, ktorý vlani v lete v plážovom volejbale získal zlato (U 18) a striebro (U 20) na majstrovstvách Slovenska. "Je to aj milá spoločenská udalosť, tiež zábavka. Mám za sebou všetky tri ročníky. Veľa ľudí tu poznám, bolo s kým pokecať. Akurát čakali sme, že viac sa nám bude dariť. Lenže od tých starších, skúsenejších, sa ešte máme čo učiť," odkryl svoje pocity 17 - ročný hráč kadetského družstva VK One a dodal. "Najviac milujem beach volejbal, no cez zimu mi zostáva len šestkový."

Bývalý špičkový volejbalista Peter Pytel, ktorý vo VK One je pri junioroch a kadetov, zostal iba pri koučingu. "Nakoľko ´decká´ učím rýchlej, agresívnej a modernej hre, nemohol som nastúpiť, do takéhoto trendu by som nezapadol," objasňoval s úsmevom pomaly šesťdesiatnik, ktorý svojho času ako 14 - ročný odišiel z Ružomberka do Strediska vrcholového športu Červenej hviezdy Bratislava. "Každá takáto aktivita je len vítaná. My sme to využili aj trochu na zdokonalenie herných súčinností," doložil Pytel smerom k memoriálu.

Z výsledkov: semifinále: SCP Ružomberok - Old Juniors Ružomberok 1:2, Myjava - Ružomberok City 2:0, finále: Old Juniors Ružomberok - Myjava 2:1, o 3. miesto: SCP Ružomberok Ružomberok City 2:0.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia