Skrátená verzia FL, bez Čierneho Petra

Skrátená verzia FL, bez Čierneho Petra"

RedakciaŠport24.5.2020

Ak sa nič mimoriadne nestane a Úrad verejného zdravotníctva a ani vláda SR nezakážu hrať ligové zápasy, 13. júna 2020 bude naša najvyššia futbalová súťaž pokračovať stretnutiami v dvoch nadstavbových „šestkách“. Pôjde však o skrátený, 5 – kolový formát, pričom po sezóne 2019/2020 z Fortuna ligy nikto nevypadne. Ráta sa tiež s dokončením aktuálnej edície Slovnaft Cupu.

Čo sa týka reštartu sezóny, veľmi dôležité bude, aké stanovisko zaujme hlavný hygienik k predloženému manuálu na usporiadanie zápasov v čase pandémie. Ide o materiál, ktorý má 25 strán.

Pri hlasovaní v piatok (22. mája) len tri kluby Slovan Bratislava, MŠK Žilina a Spartak Trnava boli za kompletnú verziu dohrania Fortuna ligy. Je určite dôležité, že elitná súťaž sa zase rozbehne, ale kvôli skrátenému formátu stratí pravý športový náboj. V skupine o titul na čele tróni Slovan (55 bodov), pred Žilinou (45), Dunajskou Stredou (38), Trnavou (30), Michalovcami (30) a Ružomberkom (28). To znamená, že o troch európskych miestenkách je už viac – menej rozhodnuté. A v dolnej „šestke“ pôjde už „iba“ o umiestnenie.

Netajím, očakával som niečo iné, že súťaž sa dohrá celá. Ale pánboh zaplať aj za takéto riešenie. Je pravda, že týmto sa naše šance na štart v Európskej lige stenšili, no do pohárovej ´Európy´ sa dá dostať aj cez Slovenský pohár, kde sme v semifinále, prípadne cez baráž. Hoci sa liga skrátila, o nejakej strate motivácie nemôže byť ani reč. I päť kôl je veľká výzva a ako som spomenul, my sme stále v hre o európsku súťaž,“ dal sa počuť hlavný kouč ružomberských futbalistov Ján Haspra.

Dúfal som, že sezóna sa nejako dohrá. Zápasov síce nebude desať, no nás vďaka Slovnaft Cupu, čaká minimálne sedem. Určite pre každého futbalistu by bolo najhoršie rozhodnutie, keby sa Fortuna liga zrušila. Veď by sme možno dva-tri mesiace neodohrali žiadne vážne stretnutie. To si ani neviem predstaviť. Ja sa teším aj z tohto kroku, predsa je iné hrať, ako iba trénovať,“ vyslovil svoj názor 21 – ročný Ladislav Almási, ktorý pod Čebrať prišiel vlani v lete po hosťovaní v druholigovej Petržalke ako kmeňový hráč Dunajskej Stredy.

Boli sme všetci v napätí, aký osud Fortuna ligu postihne. Vďačný som aj za zúžený program, hoci myslím si, že pri plných desiatich kolách, by súťaž bola oveľa regulárnejšia. Musíme však rešpektovať uznesenie riadiaceho orgánu,“ uviedol 23 – ročný záložník Dalibor Takáč, ktorý v polovici sezóny 2016/2017 prestúpil z Košíc do Ružomberka.

Pravý bek 24 – ročný Matej Čurma, ktorý je v MFK od mládežníckych liet, si oprášil pekné spomienky na predchádzajúcu jar. „Škoda, že sa neodohrá všetkých desať stretnutí. Pred rokom sme práve finišom v nadstavbe zlikvidovali 10 – bodové manko a tešili sa z Európskej ligy. S chalanmi sme sa však bavili, že radšej takto dohrať, ako vôbec nepokračovať.“

Šéf kabíny Ján Maslo, tiež by bral kompletný program, ale potešil ho verdikt ÚLK. „Lepších by bolo desať kôl, ale nič sa nedá robiť. V okolí sa súťaže rozbiehajú a veľmi som rád, že aj na Slovensku. Navyše nás čaká aj Slovnaft Cup,“ pripojil 34 – ročný kapitán.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia