Sliačanské Vianoce na 64 políčkach

Sliačanské Vianoce na 64 políčkach

Ján SvrčekŠport26.12.2023

V Kultúrnom dome v Liptovských Sliačoch sa dnes (26. decembra) uskutočnil 36. ročník Kapustnicového šachového turnaja.

"S účasťou musíme byť maximálne spokojní. Do bojov zasiahlo 79 hráčov, pričom prišli aj viaceré poriadne ´delá´. Jeden pán, ktorý mapuje históriu tohto športu, nám oznámil, že ide najstarší turnaj v rapid šachu na Slovenku. Sme radi, že toto podujatie sa teší pravidelne veľkej obľube. Máme aj krásnu sálu a tiež vždy je u nás super atmosféra," nezakrýval len príjemné pocity zo šachovej "kapustnice" jej riaditeľ Jozef Dvorský, ktorý sa obzrel aj trochu späť: "Nie je to iba náš podnik. Prvých osemnásť ročníkov sa konalo mimo našej obce - päť v Černovej a trinásť v Liskovej. Potom Liptovské Sliače prevzali organizátorskú taktovku."

Hlavný rozhodca a dlhoročný vrcholový zväzový funkcionár a tiež uznávaný tréner Karol Pekár podal vysvetlenie k parádnej účasti: "Prvý raz sa výsledky z Liptovských Sliačov zarátajú do osobných koeficientov hráčov, ktoré vedie Svetová šachová federácia (FIDE). Turnaj takto dosiahol nový, vyšší level a bol naozaj na špičkovej úrovni. Prišli šachisti z Bratislavy, z Banskej Bystrice, z východu, proste zo všetkých kútov Slovenska. Mali sme aj šťastie, že v tomto termíne sa nekonalo na Slovensku žiadne vážnejšiu podujatie. Víťazom sa stal len 18 - ročný talent Richard Turčan z Banskej Bystrice, ktorý už za Levice hráva mužskú extraligu na druhej šachovnici, keď získal 9,5 bodu z desiatich. Na druhej priečke skončil ďalší mladík, 17 - ročný Vladimír Bochnička z Bratislavy. V oboch prípadoch ide o veľmi talentovaných chalanov, s veľkým progresom."

Z výsledkov (absolútne poradie): 1. Turčan (ŠK Junior CVČ Junior Banská Bystrica) 9,5 b., 2. Bochnička (KŠN Bratislava) 8, 3. Gorbenko (Ukrajina) 8, 4. Bochničková (ŠK Modra) 7,5, 5. Kolesár (ŠK Mladosť Žilina) 7, 6. Zvarík (ŠK Višňové) 7.

Foto: Jozef Dvorský

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia