Slovenský futbal smúti, opustil nás ružomberský rodák Jozef Vengloš

Slovenský futbal smúti, opustil nás ružomberský rodák Jozef Vengloš

RedakciaŠport27.1.2021

Písal sa 15. február 1977, keď Ružomberok otvoril svoju náruč najlepším futbalistom Československa podľa jednotlivých postov. V vtedajšom kine Mier sa začala písať tradícia neskôr veľmi populárnej ankety Jedenástka roka. Centrum dolného Liptova vítalo majstrov Európy 1976 z Belehradu. Jedným z iniciátorov futbalovej slávnosti bol ružomberský rodák Jozef Vengloš, v tom čase asistent Václava Ježka, s ktorým náš národný tím doviedol na kontinentálny vrchol. Žiaľ, včera, vo veku nedožitých 85 rokov Jozef Vengloš (nar. 19. februára 1936), najväčšia osobnosť „koženej“ pod Tatrami, s úžasným renomé vo svete, naposledy vydýchol.

Niekdajší záložník, neskôr úspešný tréner a uznávaný odborník, s futbalom začínal v rodnom meste, kde už ako 16 – ročný hral za A mužstvo Iskry Ružomberok v druhej celoštátnej lige. Nemal ešte ani osemnásť, keď prestúpil do Slovana ÚNV Bratislava. V „belasom“ drese odtiahol jedenásť rokov.

Po zavŕšení hráčskej kariéry, sa Jozef Vengloš vydal na trénerskú dráhu. V role asistenta získal s ČSSR zlatú medailu na ME 1976 v Belehrade a bronzovú na ME 1980 v Taliansku. V roku 1972 bol majstrom Európy s tímom do 23 rokov. Ako vôbec prvý kouč mimo krajín Veľkej Británie pôsobil v anglickom klube v najvyššej súťaže, keď v sezóne 1990/1991 viedol Aston Villu.

Dvakrát sa stal majstrom Československa so Slovanom, raz majstrom Malajzie s FC Kuala Lumpur, sedel na lavičke Sportingu Lisabon, Fenerbahce Istanbul, Celticu Glasgow a JEF Ičihara United. Jozef Vengloš bol držiteľom aj viacerých významných ocenení. V roku 1996 prevzal v sídle UNESCO v Paríži medzinárodnú Cenu fair play za celoživotnú príkladnú činnosť vo futbale. Na Slovensku ho vyhlásili za futbalového trénera 20. storočia.

Aj náš portál rodine Jozefa Vengloša a všetkým najbližším vyjadruje hlbokú sústrasť.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia