Slovenský mikrocyklus basketbalistiek

"Slovenský" mikrocyklus basketbalistiek

RedakciaŠport29.12.2020

Sedem dievčat mal dnes na dopoludňajšom tréningu kouč basketbalistiek MBK Ružomberok Juraj Suja. „Z kádra A družstva sú tu Miroslava Praženicová, Viktória Havranová, Natália Uramová a Dorota Kubáňová a tri staršie žiačky Sophie Krettová, Nina Oravcová a Mária Štefančová,“ vymenoval nám partiu tréner Ruže.

Zahraničné hráčky Sofia Živaljevičová, Teodora Turudičová, Zada Williamsová a Nicole Enabosiová sú momentálne doma a zo Sloveniek chýbala Radka Stašová (je po operácii achilovky) a Dominika Rusiňáková (preventívna karanténa).

Sedem dní mali dievčatá absolútne voľno, čo je dosť veľa. Opäť sme sa stretli v nedeľu večer. Ide o to, aby sa hráčky zase rozhýbali, robíme veľa vecí s loptou, venujeme sa základnej obrannej motorike a trochu posilňujeme. Čo sa týka mladých dievčat, získavajú kontakty so ženským basketbalom a po Novom roku možno niektoré aj v zápasoch použijeme,“ vravel ďalej Suja.

Trio len štrnásťročných „tínedžeriek“ je z úspešného družstva (na „Slovensku“ jedno zlato a dve striebra) mládežníckeho kormidelníka Antona Panisa. „Kočky“ už dlhší čas navštevujú vytypované tréningy extraligového tímu. „Keď som prvý raz počula, že máme ísť na tréning žien, najprv som si povedala, že ani za svet. Mala som veľký strach, no dnes sa na každý tréning teším,“ rozhovorila sa Sophie Krettová, podľa Suja, v komunikácii najodvážnejšia „štrnástka“. „Čakala som, že to bude oveľa ťažšie, je to však fajn, dá sa to zvládnuť. Vnikáme do nových vecí, sami zisťujme, že ´dospelácky´ basketbal je iný. Vyžaduje si oveľa väčšiu kondíciu. Tiež tréner dôraz kladie na techniku. Keďže stálo nás bolo málo, zatiaľ sme si zahrali len tri proti trom. Už by som veľmi chcela aby to bolo aj päť na päť. Ubehli tri mesiace, čo sme naposledy ako staršie žiačky hrali zápas a nikto nevie, kedy bude ďalší.“

Mladú krv staršie „baby“ prijali tak ako sa v profesionálnom klube má. „Takisto cudzinky sú milé. Akurát sme sa ešte s nimi nerozprávali. Niežeby som si na to netrúfla mojou angličtinou, no rešpekt bol veľký. Priznám sa, aj som sa hanbila,“ pripojila Krettová.

V kompletnom zložení, až na maródku Stašovú, by sa Ruža mala do tréningového proces vrátiť 4. januára 2021.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia