Slovenský pohár, vyšperkovaný cudzincami v horskej cyklistike

Slovenský pohár, vyšperkovaný cudzincami v horskej cyklistike

RedakciaŠport30.5.2022

Cez víkend v Novej Bani, v tamojšom SKI centre Drozdovo sa išlo 2. kolo Slovenského pohára v MTB cross coutry a malo aj punc „céjednotky“ UCI (Medzinárodnej cyklistickej únie).

V kategórii elite, ktorá mala veľmi kvalitné tiež zahraničné obsadenie, na 6. mieste skončil Matej Ulík z Liptovskej Osady, keď bol druhý zo Slovákov. Preskočil ho štvrtý Martin Haring z Dukly Banská Bystrica. Víťazom sa stal Poliak Bartolomiej Wawak. Druhá priečka patrila Matthewovi Wilsonovi z Nového Zélandu a tretí skončil ďalší poľský jazdec Filip Helta.

Včerajšia konkurencia nebola úplne extra, ale prišli viacerí dobrí pretekári. Niektorí cudzinci využili túto možnosť medzi dvomi kolami Svetového pohára. Aj takto si naháňajú UCI body,“ rozhovoril sa Ulík, ktorý jazdí za český Expres CZ Tufo Team Kolín . „Začiatok bol veľmi dobrý, dve kolá som jazdil s pretekármi na druhom a treťom mieste, lenže potom ma zradilo brucho. Prišli kŕče, doteraz neviem, čo sa stalo, či za tým náhodou nebol dáky energetický gél po záruke. Strašná nepríjemnosť. Nasledujúce dva okruhy boli veľkým trápením, prepadol som sa na piate miesto. Keď patálie prešli, ešte som sa snažil niečo s pretekmi spraviť, ale už už to nešlo vrátiť sa do predchádzajúceho rytmu. Aj taký je šport, no ja tých nepríjemností v aktuálnej sezóne, čo ma stáli lepšie umiestnenia, už som si zažil neúrekom.“

Kristián Jánošík z Liptovskej Lúžnej, ktorý jazdí za PROefekt CST team, ako tretí najlepší slovenský cyklista, obsadil štrnástu priečku. Medzi juniormi Ján Vierik (OŠK Tatran Liptovská Osada) skončil štrnásty, keď chrbát ukázal všetkým našim pretekárom. „Samozrejme, je to oveľa ťažšie, ako vlani v kategórii kadetov. Zišla sa tu početná zahraničná konkurencia. Ale dalo sa, musím byť spokojný. Hoci, mohlo to byť ešte lepšie. Do posledného kola som išiel na ôsmej pozícii, žiaľ, potom mi už začali odchádzať fyzické sily. Zatiaľ to bol môj najvýznamnejší štart medzi juniormi,“ vyznal sa študent 8 – ročného Gymnázia sv. Ondreja v Ružomberku.

Z výsledkov

Muži – elite: 1.. Wawak (Poľ.) 1:16:08,5, 2. Wilson (Nový Zéland) 1:18,20,0, 3. Helta (Poľ.) 1:19:25,2, 6. Ulík (SVK) 1:20:29,5, 14. K. Jánošík (SVK) 1:23:33,6, juniori: 1. Grueter (Nem.) 51:52,3, 12. Vierik (SVK) 59:19,6.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia