Slovenský šampión M. Ulík sproboval aj e-bike

Slovenský šampión M. Ulík sproboval aj e-bike

Ján SvrčekŠport31.7.2023

V Oslanoch sa v sobotu (29. júla) konali premiérové majstrovstvá Slovenska v horskej cyklistike na e-bikoch.

U mužov zvíťazil nestarnúci, bývalý úspešný reprezentant Milan Barényi, mimochodom autor trate, ktorý budúci rok oslávi päťdesiatku. Na druhej pozícii prišiel do cieľa Matej Ulík z Liptovskej Osady, cyklista, čo predchádzajúci víkend získal dva republikové tituly - v olympijskom cross country a v shorttracku.

Bol to vôbec môj prvý štart na e-biku. Oslovili ma organizátori pretekov a keďže v tomto termíne som nemal iný program, tak nebol dôvod povedať nie. Bola to dobrá skúsenosť, veď ide o disciplínu, ktorá sa vo svete vážnejšie rozbieha,“ rozhovoril sa 26 – ročný Lipták, člen českého Expres CZ-Scott Team - u Kolín.

Na víťaza Ulík strácal 29 sekúnd. „Pred štartom človek nevedel, čo je pri takýchto pretekoch najdôležitejšie. Až tam som zistil, že pozičná jazda. V druhom kole som zostal na piatej pozícii, keď predo mnou súperi urobili nejakú chybu. Vtedy Barényi odskočil asi o tridsať sekúnd a potom už nebol priestor ho dobehnúť. Keď idete do kopca, každý je na tom rovnako. Tu vás motory nepustia. Rozhodujú predovšetkým technické chyby. Stačí pri nich stratiť čo len desať sekúnd a už to nedobehnete. Nehovoriac o roztrhnutí retiazky, k tomu môže naozaj rýchlo dôjsť. Čo sa týka zjazdov, tie sú rýchlejšie ako na klasickom bicykli, lebo e-bike je ťažší a so širšími kolesami,“ vysvetľoval držiteľ striebornej medaily.

Z výsledkov – muži elite (30,8 km): 1. Barényi (Bike Peak Oslany) 1:11,21, 2. Ulík (Expres CZ-Scott Team Kolín) 1:11:50, 3. Sklenárik (PROefekt Across) 1:13,58.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia