Starí páni si zahrali i podebatovali

"Starí páni" si zahrali i podebatovali

RedakciaŠport22.12.2019

Mali sme päťdesiat mužov, s čím sme spokojní. Tiež športová úroveň bola vysoká, prišli aj hráči, ktorí hrávajú II. ligu či krajské súťaže. Piatich účastníkov na druhý deň čakal finálový turnaj o majstra Slovenska v Bošanoch,“ uviedol riaditeľ 34. ročníka Stolnotenisového turnaja veteránov Marián Bystričan.

V herni ŠKST na Žilinskej ceste nechýbal ani jeden z dvoch zakladateľov tejto milej tradície Branislav Kasanický, ktorý trochu aj na vlastné prekvapenie ovládol kategóriu nad 70 rokov. „Svojou účasťou som prišiel viac – menej len podporiť turnaj, ktorý sme v roku 1986 prvý raz pripravili v Černovej s Petrom Kuniakom. Napokon sa mi podarilo vyhrať, asi súperi boli slabší ako ja. Finále to bol súboj najstaršieho hráča a najmladším v našej kategórii,“ rozprával dobre naladený B. Kasanický, ktorý práve v sobotu oslavoval svoje osemdesiate štvrté narodeniny po tom, čo vo vyrovnanej bitke o prvenstvo zdolal Bernarda Hatalu (roč. nar. 1949) 3:0. „Mal som vtedy päťdesiat a boli sme úplne prvou lastovičkou na Slovensku. V tom čase žiadne veteránske turnaje u nás neexistovali,“ pripojil stolnotenisový matador a v minulosti tiež veľmi dobrý atlét a aj hráč futbalovej Ruže. 

Vo finále najmladšej kategórii (od 40 do 49 rokov) Černovčan Radomír Šnauko vyhral nad Jozefom Pilarčíkom z poriadajúceho ŠKST 3:1. V súťaži open (do 59 rokov) si role pri vyhlasovaní výsledkov vymenili. „Krásna akcia, ktorá tiež veľmi vhodne spadá do predvianočného času. Tým netvrdím, že sa nebojuje, za stolom nikto nikomu nič nedaroval. Aj ja som sa išiel zodrať,“ dal sa počuť Šnauko (1971), ktorý liptovský stolnotenisový masters absolvoval deviaty raz. „Myslím si, že špeciálny význam takéto podujatie má pre starších hráčov, ktorí fungujú v oficiálnych stolnotenisových súťažiach družstiev. Tam neraz proti nim stoja silní, rýchli mladíci a tu sa môžu konfrontovať so svojimi rovesníkmi,“ podotkol Pilarčík (1976). 

Sobotňajší pingpongový maratón prerušil spoločný obed v penzióne Blesk a nechýbalo ani posedenie na záver pri poháriku vínka či niečom tvrdšom. Samozrejme, zaznela aj hymna podujatia s nákazlivým refrénom: „Loptička maličká, raz hore, raz dole, veselo si poskakuje po zelenom stole“.

Výsledky: 40 – 49 rokov finále: Šnauko (Černová) – Pilarčík (ŠKST Ružomberok) 3:1, o 3. miesto: Demenčík (Iľanovo) – J. Milan (ŠKST Baničné) 3:2, 50 – 59 rokov – finále: B. Oravec – Kandera 3:2 (obaja Ľubeľa), o 3. miesto: Hyravý (Lisková) – M. Kmeť (Černová) 3:0, 60 – 69 rokov – finále: Tužinský (ŠKST Ružomberok) – Karolčík 3:0, o 3. miesto: Kubáň – Bystričan 3:0 (obaja ŠKST Ružomberok), nad 70 rokov – finále: Kasanický (ŠKST Ružomberok) – Hatala (Černová) 3:0, o 3. miesto: Gajac (Bobrovec) – V. Olos (Ľubochňa) 3:0, open 40 – 59 rokov – finále: Pilarčík – Šnauko 3:1, o 3. miesto: Demenčík – Hyravý 3:1, nad 60 rokov – finále: Karolčík (Ľubeľa) – Tužinský 3:0, o 3. miesto: Bartánus (Ľubeľa) – Grófik (Lúčky) 3:2.

© 2023 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia