Status naj Ružomberčan patril (aj organizátorovi) T. Gazdaricovi

Status "naj" Ružomberčan patril (aj organizátorovi) T. Gazdaricovi

RedakciaŠport27.12.2019

Keď niekto štvrtý raz za sebou sa postaví na štartovnú čiaru toho istého podujatia, už môže profitovať zo znalosti prostredia. To bol aj prípad Branislava Šarkana z Martina, ktorý (zatiaľ) ovládol všetky diely Štefanského behu v Ružomberku. „Áno, vopred som mal načasované, kedy a kde čo urobím,“ pritakal nám 34 – ročný vytrvalec, ktorý vo štvrtok dosiahol štvrtý triumf v uliciach centra dolného Liptova. „Určite išlo o miernu výhodu. V ´stupáčikoch´ som trošku poľavil a šetril sily, no naplno som to rozbalil pri zbiehaní z kopcov a tempovo som odtiahol rovinky.“

Kým v prvých troch ročníkoch Šarkan hneď po štarte sa expresne so všetkými súpermi rozlúčil, tak tentoraz mu do polovice trate sympatický odpor kládol napokon celkove druhý Mário Košút z Akadémie ozbrojených síl SR Liptovský Mikuláš. „Bežalo sa mi veľmi dobre. V úvodnej ´päťke´ som Braňa v kopci ´dával´, určite bol z toho prekvapený. V druhej ´polke´ som už na neho nemal,“ vravel 20 – ročný chalan z Vavrečky, ktorý sa predovšetkým pasuje za triatlonistu.

Tomáš Kubej z Gemera, ktorý si vybehal tretí „flek“, má za sebou aj päť ružomberských liet počas štúdia žurnalistiky na Katolíckej univerzite. „Zväčša som v závere roka býval doma v Revúcej, odkiaľ som si zvykol odskočiť na Vianočný beh do Lučenca. Teraz sme s priateľkou sviatky trávili u nich v Medzibrodí, čo je na skok do Ružomberka. Trať bola zaujímavá, kopce, zbehy, schody, ostré zákruty, neustále zmeny tempa. Štartovné pole nielen početné, no zároveň aj kvalitné. Musel som zamakať, aby som si udržal tretiu pozíciu,“ rozprával 27 – ročný atlét.

Honor najlepší Ružomberčan patril Tomášovi Gazdaricovi. Druhý v absolútnom poradí pri ouvertúre a prvej repríze „Štefana“, vo štvrtok preťal cieľovú čiaru ako piaty a stal sa víťazom medzi mužmi od 40 do 49 rokov. „Vzhľadom na to, že od rána som mal aj nejaké organizačné povinnosti, som nadmieru spokojný. Ako jedného z funkcionárov pretekov, teší ma aj pekná účasť. Len polhodinu pred štartom som sa rozhodol, že pobežím. Nechcel som si nechať ujsť takúto príležitosť, nakoľko posledný mesiac som aj trošku potrénoval. Škoda by bolo tie ´kiláky´ nezúročiť,“ podotkol 42 – ročný Gazdarica.

Celkove šiesty a v kategórii do 39 rokov dobehol druhý domáci vytrvalec Matúš Vlčko. „Nie je dôvod byť nespokojný, hoci nestojím na pódiu. Mám za sebou oddychové, prechodné obdobie a od Nového roku rozbieham prípravu na môj vrchol budúcej sezóny, na aprílový maratón v Paríži,“ uviedol Vlčko (roč. nar. 1991) a dodal: „Už mám aj štvoricu zverencov, snažím sa im odovzdávať svoje skúsenosti. Urobili mi radosť, každý z nich splnil cieľ, ktorý som postavil.“

U žien za víťaznou úspešnou žilinskou triatlonistkou Luciou Michaličkovou dobehla Michaela Kucháriková z Liptovského Mikuláša a tretia bola pretekárka občianskeho združenia Ružomberok v pohybe Linda Dvorštiaková. „Umiestnenie i dosiahnutý čas beriem. Trať je dosť náročná, kopec popri ´Satelitoch´ krutý a ešte aj výbeh po schodoch. Človek potom sa znovu musí naladiť na svoje tempo. Lenže žiadna nuda,“ dala sa počuť L. Dvorštiaková (1994).

Tohtoročný Štefánsky beh to bola aj promenáda v zaujímavých kostýmoch, či maskách. Diváci a organizátori veru mali čo obdivovať. „Spolu so sestrou nás zaujala veta v propozíciách, že možno sa prísť zabaviť aj v netradičnom odeve, tak sme vsadili na kroj z Liptovských Revúc,“ vysvetľovala Barbora Mišiaková, ktorá so „ségrou“ Kvetkou Legerskou si prevzali jednu z troch „kostýmových“ cien.

Pri dekorovaní „naj“ v tejto netradičnej disciplíne na pódium vystúpil tiež klaun (Dominik Pavlíček) a smrtka (Tomáš Lubelec). „Túto masku som mal ešte na základnej škole, na maškarnom plese, takže trochu som oprášil spomienky. Nejakí obavy boli zo schodov, ale napokon zbytočné. Celkove paráda, nechýbali ani ľudia na trati,“ povedal pre náš portál Pavlíček. „Inšpiroval som trochu pretekárov, spoza chrbáta som na nich kričal, ak ich dobehnem, zoberiem ich zo sebou. Vybral som si najlacnejší kostým, aký bol v E-shope,“ smial sa Lubelec a odhodlane pripojil: „Keďže už som mal isté prvenstvo v Ružomberskej bežeckej lige medzi ´hobíkmi´, zapísal som sa medzi vážnych bežcov. Teraz budem štartovať len medzi nimi.“

Po skončení bežeckého Štefana, ktorý napísalo 301 štartujúcich, prevažovali jednoznačne pozitívne pocity. „Videl som spokojnosť a nadšenie ľudí, príjemnú atmosféru, napriek nie vľúdnemu počasiu a to je podstatné. Netajím nočný a raňajší dážď ma dosť mátal i vystrašil. Určite odradil kopec ľudí, ale napokon všetko dobre dopadlo. Účastnícka cifra je veľmi pekná. Opäť prišli bežci z viacerých kútov republiky,“ konštatoval riaditeľ pretekov Patrik Ľupták, ktorý posledný podnik RBL nahotoval v úzkej spolupráci s ďalšími dvomi zakladateľmi tejto sviatočnej bežeckej „stretávky“ s Ľubomírom Kubáňom a Tomášom Gazdaricom a celým tímom dobrovoľníkov.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia