Strieborná z Tokia A. Kánová pred ďalšou veľkou výzvou

Strieborná z Tokia A. Kánová pred ďalšou veľkou výzvou

RedakciaŠport1.11.2022

Vo štvrtok (3. novembra) členka ŠKST TPŠ Ružomberok Alena Kánová odlieta na stolnotenisové majstrovstvá sveta telesne hendikepovaných športovcov do španielskej Granady. Šampionát sa začína 6. novembra a potrvá do 12. novembra.

Keď naša výnimočná vozičkára vlani v auguste získala striebornú medailu ma Paralympijských hrách v Tokiu, od ďalšej svojej kariére za zelenými stolmi nechcela hovoriť. Ani mesiace potom, pričom „Ala“ si dokonca pripúšťala i rozlúčku s pingpongovou raketou. Napokon sa rozhodla minimálne rok pridať.

Čakala som ako sa vyvinie situácia. Či sa na majstrovstvá sveta kvalifikuje Boris Trávniček. Keby sa to nepodarilo, neviem, čo by som ešte mala chuť a energiu. Hrať s Borisom zmiešanú štvorhru, je pre mňa nová výzva. Bolo to ešte v roku 2005, keď som naposledy na vrcholnom podujatí hrala súťaž družstiev s Máriou Pilarovou a v talianskom Lido di Jessolo sme sa stali majsterkami Európy. A odvtedy nastupujem len v dvojhrách. Štvorhry, mužské, ženské a zmiešané sa prvý raz dostávajú na majstrovstvá a sú náhradou za doterajšími súťažami družstiev,“ objasňovala svoje rozhodnutie 42 – ročná Liptáčka.

Fenomenálna Kánová má už 22 „kovov“ (!) z paralympiád, zo svetových a európskych šampionátov. Svetovou šampiónkou sa stala v roku 2022 vo svojej kategórii TT 3. Ďalej na „svete“ bola štyrikrát strieborná (trikrát v „singli“ a v jednom prípade v súťaži družstiev) a raz bronzová (v družstvách).

Vo svetovom rebríčku našej reprezentantke a matke dvoch dcér (osemročnej Ninky a päťročnej Aničky) momentálne patrí štvrtá priečka za Jiyu Yoon (Kórea), Andelou Mužiničovou (Chorvátsko) a Mi Cyu Lee (Kórea). „Posunula som sa vyššie. Z rankingu vypadli Číňanky, keďže, kvôli domácim covidovým opatreniam, neštartovali na žiadnom turnaji. Takisto chýbajú v Granade,“ vysvetlila Kánová, ktorá, samozrejme, okrem „mixu“, sa predstaví i vo dvojhre

Dvadsaťštyriročný Trávniček, vozičkár českého pôvodu už má vo svojej zbierke tiež cenné trofeje – bronz z poslednej paralympiády (v družstvách) a dve medaily rovnakého lesku z majstrovstiev sveta. Do Granady sa dostal na základe divokej karty.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia