Strieborný republikový hetrik M. Kubovej

Strieborný republikový hetrik M. Kubovej

RedakciaŠport4.1.2023

Mária Kubová, v „civile“ zdravotná sestrička na ARO oddelení v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku, tretí raz za sebou dosiahla na striebornú priečku v hlavnej súťaži žien Slovenskej ultratrialovej (SUT) ligy. Len v roku 2019 táto dáma nakukla do spomínanej komunity, no veľmi rýchlo sa stala jej vážnou persónou.

Rok 2022 Kubová v SUT lige zavŕšila na druhom mieste za Monikou Halúskovou z Varína, ktorá je o deväť rokov mladšia. „Určite som spokojná,“ vyhlásila 53 – ročná ružomberská vytrvalkyňa. „Navyše konečné umiestnenie závisí aj od počtu štartov v trailovom seriáli. Halúsková absolvovala všetkých deväť pretekoch, no ja som odbehla len päť. Dôvodom boli i zahraničné výjazdy, ktoré termínovo kolidovali s domácimi termínmi, alebo bezprostredne po návrate by sa človek znovu musel postaviť na ďalší štart.“

V cudzine si Kubová užila Dolomiti Extreme trail v Taliansku, rakúsky Grossglockner Utra-trail, či Beskydskú sedmičku v Čechách. „Všetko sú to nové poznatky, spoznávanie krajiny, tamojšieho prostredia i ľudí. Čo sa týka pretekov, zvlášť pre výškové metre sú náročnejšie než naše,“ vravela ďalej M. Kubová.

Zvedaví sme boli aj na slovenské trajektórie tejto hltačky krosových kilometrov. „Asi najviac sa mi páčilo na Strečianskej mašle, kde som bola celkove tretia a prvá vo svojej kategórii. Keď sa obzriem za ďalšími výsledkami, vyhrala som Lazovú stovku, tá však bola mimo trailovej ligy, Na Hriňovskej stovke som dobehla piata a prvá vo svojej kategórii. Veľmi príjemné spomienky mám tiež na ´neligový´ Maratón Pohronským Inovcom, kde som skončila štvrtá, priblížila svoje slovenské vrcholy M. Kubová.

Samozrejme odhodlaná Ružomberčanka bude aj v roku 2023 naďalej pokúšať šťastie v SUT lige. No netají ani ďalšie plány. „Už som poslala prihlášku na jedny ultra trailové preteky v Maďarku. Na Slovensku sprobujem charitatívnu Ultralanovku, čo organizuje nadácia Plamienok a takým tajným želaním je absolvovať Cestu hrdinov SNP, no nie za dákych klasických dvadsať, ale dvanásť dní,“ prezradila Mária Kubová.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia