Štýlový arbiter P. Stano známkuje aj na Svetových pohároch

Štýlový arbiter P. Stano známkuje aj na Svetových pohároch

RedakciaŠport10.2.2020

V nemeckom Oberstdorfe bol Ružomberčan Peter Stano rozhodcom štýlu na Svetovom pohári v skokoch na lyžiach žien. Išlo o dvoje pretekov, pričom jedny i druhé ovládla Rakúšanka Chiara Hölzlová.

Ženám som ´vyťahoval´ známky už druhý raz, premiéra sa konala v januári 2018 takisto Obersdorfe, pamätám si, že vtedy vyhrala Japonka Sara Takanašiová,“ rozhovoril sa Stano. „Aj ženský ´sveťák´ je vážna súťaž, posledný bol zorganizovaný na najvyššej úrovni, veď ho aj hostilo dejisko jedných pretekov známeho Turné štyroch mostíkov. Čo sa však týka popularity a diváckeho záujmu, ´baby´ zaostávajú za mužmi. Navyše posledným pretekom nežičilo ani počasie.“

Peter Stano, ktorý šéfuje Lyžiarskemu klubu Ružomberok, je bývalý skokan na lyžiach, ktorý začínal v rodnom meste, neskôr hájil farby Dukly Banská Bystrica a keď študoval na vysokej škole, bol pretekárom VŠST Liberce. Počas svojej aktívnej kariéry zaletel takmer na sto metrov. „Môj najdlhší skok meral 98 metrov, bolo to v Harachove, na mostíku s normovým bodom 120 m, kde sa mi zvyklo dariť. Mal som vtedy 23 rokov,“ oprášil jednu milú spomienku súčasný medzinárodný arbiter.

Som rád, že som, aj po skončení pretekárskej dráhy, zostal v skokanskej rodine. Takto mám možnosť stretávať sa s bývalými kolegami, so starými-známymi. Nehovoriac už o zážitkoch, ktoré prinášajú samotné súťaže a ich atmosféra,“ pokračoval Stano.

Pri mostíku je päť štýlových rozhodcov, ktorí majú k dispozícii známky od jedna po dvadsať. „Začína sa zväčša sedmičkou. Dve známky, najvyššia a najnižšia sa škrtajú,“ pripomenul nám Stano.

Aktívny ružomberský lyžiarsky činovník sa môžeme pýšiť bohatou a pestrou činnosťou v role experta na štýl. „Presne neviem, no ´sveťákov´ už budem mať absolvovaných hodne cez dvadsať. Ďalej k tomu treba prirátať rozhodovanie na dvoch majstrovstvách sveta juniorov v roku 2001 v nemeckom Schonachu a o štyri roky neskôr v slovinskej Krajnskej Gore. S týmito šampionátmi sa viažu asi moje najkrajšie spomienky. Nemôžem ani opomenúť dva Svetové poháre v Zakopanom, tam diváci doslova bláznili, keď vytvorili nezabudnuteľnú kulisu. Samozrejme, veľmi si vážim i nomináciu na Svetovú univerziádu, či podujatia Kontinentálneho, bývalého Európskeho pohára.“

V aktuálnej sezóne Peter Stano už, futbalovou terminológiou, „pískal“ podujatie Svetového pohára ešte v lete, v auguste v Oberhofe, kde išlo o severskú kombináciu. „Za posledných päť rokov som sa dostal na päť ´sveťákov´, čo si veľmi vážim. Do budúcna to však bude pravdepodobne menej, keďže doteraz Slovensko malo dvoch medzinárodných rozhodcov, mňa a Vladimíra Fraka, no momentálne pribudli dvaja a ešte jeden je v pozícii čakateľa,“ vysvetľoval P. Stano.

Skromný a zásadový Ružomberčan je i naďalej na top súpiske a pracuje na sebe. „Chodím, na potrebné školenia, vlani v lete sme boli neďaleko Garmisch-Partenkirchenu a lúskam aj anglický jazyk, hoci doteraz mi viac – menej stačila nemčina,“ uzavrel pre náš portál Peter Stano (roč. nar. 1961).

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia