Suja s Praženicovou, Stašovou, Meszárošom a Dutkovou letia do Holandska

Suja s Praženicovou, Stašovou, Meszárošom a Dutkovou letia do Holandska

RedakciaŠport7.11.2020

Včera (6. novembra) slovenské basketbalové reprezentantky spolu s realizačným tímom absolvovali v rozpätí piatich dní druhý PCR test na COVID-19.

Hlavný kouč národného tímu Juraj Suja, ktorého koronavírus na dva týždne vypol z roboty, mal opäť negatívny výsledok. „Samozrejme, je to fajn pocit, akákoľvek neistota už je zažehnaná,“ uviedol muž, ktorý sedí na dvoch „vážnych“ lavičkách. Popri klubovej ružomberskej, od februára minulého roka aj na reprezentačnej pri ženách.

Z testovania vo Zvolene znovu „čisté“ vyšli tiež obe Ružomberčanky v „nároďáku“ Mištinová a Stašová. „Nemám ešte komplet informácie, ale verím, že všetky dievčatá, ako v prvom kole, budú v poriadku,“ pripojil Suja.

Slovenky 12. novembra čaká druhý kvalifikačný duel H skupiny o postup na majstrovstvá Európy 2021 v Amsterdame proti domácemu Holandsku. Pri otvorení kvalifikácie vlani v jeseni naše dievčatá podľahli v Šoproni Maďarskám 59:73.

Do „krajiny tulipánov“ väčšia časť výprava, z toho sedem hráčok, odletí zajtra (8. novembra) o 16. hod. z viedenského letiska. Pätica legionárok pricestuje do Amsterdamu po svojej osi.

Mnohí ľudia si u nás myslia, že holandský ženský basketbal nemá veľký zvuk, ale realita je iná. Táto krajina v poslednej dekáde získala niekoľko medailí z európskych mládežníckych šampionátov a teraz tie dievčatá prešli medzi ženami. Holandsko tvrdo ide po postupe na ´Európu´ a ani sa tým netají. Jednoznačne za povšimnutie stojí aj jeho víťazstvo nad favorizovaným Maďarskom 66:56,“ dodal Suja.

V Amsterdame, kde sa budúci týždeň odohrajú dve kvalifikačné stretnutia (v druhom Holandsko vyzve Maďarsko), čaká výpravy tzv. bublina, teda niečo doposiaľ nepoznané. „Zatiaľ si tú ´bublinu´ ani neviem predstaviť, malo by to byť niečo podobné, ako keď sa v lete hrala mužská NBA alebo ženská WNBA. Všetci budeme v absolútnej izolácii, len hotel a hala či telocvičňa,“ komentovala vzniknutú situáciu Radka Stašová, ktorá z pozvánky do reprezentácie mala úprimnú radosť. „Len som uvítala reprezentačný zraz. O to viac, že Ružomberok v aktuálnej sezóne štartuje iba v slovenskej extralige, pričom predtým sme boli zvyknuté aj na európsku pohárovú súťaž. Takže aspoň nejaká medzinárodná konfrontácia. Je pravda, že sme na čas vyšli z plnohodnotného tréningového procesu a kvôli preventívnej karanténe vynechali aj dva extraligové zápasy, no v danej situácii to, podľa mňa, bolo najlepšie riešenie. Veď všetci vidíme, čo sa okolo nás deje,“ dala sa počuť ružomberská rozohrávačka.

Hoci spoločné tréningy úradujúceho ženského šampióna mali týždňovú výluku, reprezentantky neležali doma. „I keď tímovo to nešlo, s Radkou sme sa individuálne pripravovali, takže dáka hrozná tréningová pauza nie je za nami,“ vravela Miroslava Praženicová. Čo sa týka Holandska, aj kapitánka Ruže je plná očakávania. „Pôjde o špecifický reprezentačný blok, určite bude diametrálne odlišný od všetkých predchádzajúcich. Napriek tomu sa veľmi teším, na spestrenie sezóny, na ´baby´. Hoci viem, že nikde mimo hotela sa vo voľnom čase nedostaneme. Musíme ale všetko urobiť preto, aby sme dôležitý zápas víťazne zvládli, čo je mimoriadne dôležité,“ dorozprávala Praženicová, ešte nedávno hrajúca pod dievčenským menom Mištinová.

Ešte dodajme, že súčasťou realizačnému tímu Sloveniek sú aj ďalší Ružomberčania - lekár Ján Meszároš a fyzioterapeutka Alžbeta Dutková.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia