T. Tišťana čaká 50 m motýlik a 100 m motýlik v Katare

T. Tišťana čaká 50 m motýlik a 100 m motýlik v Katare

Ján SvrčekŠport7.2.2024

V netradičnom zimnom termíne sa od 2. februára v katarskej Dauhe konajú 21. majstrovstvá sveta v plaveckých športoch, ktoré skončia 18. februára. Slovensko na šampionáte reprezentuje 23 športovcov, od desiatky v umeleckom plávaní cez diaľkových plavcov, až po bazénovú plaveckú partiu. Dnes do Dauhe odletel aj člen Plaveckého oddielu Ružomberok Tibor Tišťan zo Spojených štátov amerických, kde študuje a z Viedne zase jeho oddielový tréner Marek Langšádl.

Pre Tišťana (roč. nar. 2003) to budú druhé majstrovstvá sveta. Debut zažil vlani v japonskej Fukuoke. Tu študent Univerzity v Tampe na Floride na 50 m motýlik obsadil 33. miesto časom 27,75 sek, keď len o stotinku zaostal za vlastným slovenským rekordom a na dvojnásobnej trati v "motýli" skončil štyridsiaty siedmy (55,47 sek.), pričom svoje osobné maximum stlačil o 1,17 sek.

"Sme v inej situácii ako pred Japonskom," rozhovoril sa M. Langšádl, ktorý do Kataru cestuje ako člen realizačného tímu slovenských plavcov, ešte spolu s ďalšími dvomi trénermi. "Príprava na toto vrcholné podujatie bola veľmi krátka. Veď len pred vyše mesiacom sa Tibor z Ružomberka vrátil do Ameriky. Takže tam sa pripravoval i ladil formu. Za ten čas absolvoval dvoje univerzitných pretekov. V kontakte sme boli akurát cez WhatsApp. Iné to bolo vlani v lete, keď už v máji sa zavítal na Slovensko a po spoločnej príprave najprv išiel na Veľkú cenu Slovenska, potom na majstrovstvá republiky a koncom júla do Fukuoky. Navyše, dosť malý je i čas na aklimatizáciu, so zreteľom na časový posun. Chalan sa však cíti v pohode a na šampionát sa teší. Rovnako i ja."

Ružomberský plavec sa opäť predstaví v oboch svojich najsilnejších disciplínach. "Už v nedeľu Tibora čaká 50 m motýlik a potom na ďalší piatok (16. februára) 100 m motýlik. V pláne sú aj štafety, ale až na mieste uvidíme, ako všetko vypáli," pripojil Marek Langšádl.

Foto: PO Ružomberok

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia