Takto si na E. Mozgovú zaspomínala trénerka N. Hejková

Takto si na E. Mozgovú zaspomínala trénerka N. Hejková

RedakciaŠport14.12.2022

Včera (13. decembra) dopoludnia dotĺklo srdce basketbalovej legendy Eleny Mozgovej, ktorá sa narodila 28. marca 1970 v ruskej Penze. V tom čase reprezentantka Sovietskeho zväzu, s ktorým sa stala aj majsterkou Európy, v lete 1994 prestúpila do Ružomberka. Ako hráčka v tamojšom klube v ére jeho najväčšej slávy, ukrojila len dve sezóny. V dvadsiatich šiestich rokoch musela predčasne svoju hráčsku kariéru skončiť, kvôli poškodeniu srdcovej aorty.

„Móza“, ako ju oslovovali tí najbližší, do vtedajšej mekky slovenského basketbalu vhupla za éry trénerky Natálie Hejkovej, len mimochodom od roku 2019 členky Siene slávy medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA).

Bola to veľmi inteligentná hráčka, ktorá na palubovke dokazovala svoje prednosti a vždy pracovala na tom, čo jej nešlo. V Ružomberku sa, podľa mňa, výkonnostne dostala ešte vyššie, ako v predchádzajúcich klubov. V tej dobe patrila k líderkám nášho družstva,“ rozhovorila sa Hejková, ktorá Ruže priviedla k trinástim republikovým (československým a slovenským) titulom a k dvom primátom v Európskej lige.

Potom Mozgová robila asistentku Hejkovej v Ružomberku a neskôr, jednu sezónu, i v tíme Spartak Moskovská oblasť. „V tomto smere akýmsi spúšťačom bola operácia srdca. Chceli sme Elene uľahčiť mimoriadne ťažkú situáciu a umožniť jej, aby zostala v basketbalovom procese. Veľmi rýchlo sa však ukázalo, že išlo o dobrý ťah. S novou pozíciou sa hneď zžila. V ružomberskom klube som ju využívala na všetko a v Moskve mala na starosti podkošové činnosti,“ pokračovala strojkyňa niekdajších ružomberských úspechov.

Hejková dobre vedela o vážnych zdravotných peripetiách svojej bývalej zverenkyni, lenže včerajšiu správu absolútne nečakala. „S ´Mózou´ som bola stále v kontakte. V lete sme sa stretli v Bratislave a skočili aj na obed. Bola som tiež pri poslednej operácii, ktorú absolvovala vo Viedni. Elenine problémy mi boli známe, no verila som, že to bude lepšie. Netajím, zvesť o jej smrti ma poriadne zasiahla. Asi, v kombinácii s ďalšími chorobami, je srdiečko už nevydržalo.“

Posledná rozlúčka so zosnulou bude v utorok 20. decembra 2022 o 15:00 hod. v Dome smútku v Ružomberku.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia