Taký bol ružomberský športový rok 2021 - I. časť

Taký bol ružomberský športový rok 2021 - I. časť

RedakciaŠport29.12.2021

JANUÁR

Z „A“ mužstva MFK Ružomberok, ktoré na druhý deň po Troch kráľoch odštartovalo zimnú prípravu, postupne odišli brankár Macík do Sigmy Olomouc a útočník Ladislav Almási (na hosťovanie) do ruského FC Achmat Groznyj.

26. januára zomrel vo veku nedožitých 85 – rokov slovenský tréner 20. storočia (bol tiež pri zisku zlata a bronzu národného tímu Československa na majstrovstvách Európy) a medzinárodne uznávaný futbalový odborník, ružomberský rodák Jozef Vengloš (nar. 19. februára 1936), ktorý s futbalom začínal vo svojom rodnom meste a už ako 16 – ročný hral za A mužstvo Iskry Ružomberok v druhej celoštátnej lige.

FEBRUÁR

Juraj Suja, na klubovej úrovni tréner MBK Ružomberok, sa kvalifikoval so slovenskou ženskou reprezentáciou na majstrovstvá Európy, keď jeho družstvo v rozhodujúcom zápase (v Piešťanoch) zdolalo Holandsko 61:50, pričom na priamy postup potrebovalo vyhrať aspoň o desať bodov.

Bolo to 20. februára, keď svoj boj so zákernou chorobou prehral bývalý futbalista Jozef Chmura (nar. 14. augusta 1943 v Starej Bystrici), ktorý na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov bol päť sezón kľúčovou postavou ružomberského mužstva a po predčasnom skončení kariéry (kvôli zraneniu) pracoval v klube ako mládežnícky tréner.

V ankete Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) o najlepšiu basketbalistku roka 2020 Ružomberčanke Miroslave Praženicovej patrila siedma priečka (zvíťazila Barbora Bálintová – Arka Gdyňa) a medzi trénermi Juraj Suja (MBK Ružomberok a ženská reprezentácia) skončil tretí, keď prvenstvo obhájila Natália Hejková (USK Praha).

MAREC

Skončila sa základná časť extraligy basketbalistiek, aj s viacerými kontumáciami (kvôli koronavírusu). Ružomberské družstvo do play-off išlo z prvého miesta.

Futbalisti MFK Ružomberok v poslednom (22.) kole základnej časti Fortuna ligy prehrali v Žiline 2:3 a so ziskom 23 bodov skončili na siedmej priečky, čím sa prvý raz, ako platí tento súťažný model, ocitli v nadstavbovej skupine o záchranu.

V tom čase ešte len 17 – ročný člen Plaveckého oddielu Ružomberok Tibor Tišťan skončil na Veľkej cene Slovenska v Šamoríne (za účasti pretekárov štyroch krajín) medzi mužmi v disciplíne 50 m motýlik na veľmi peknom 4. mieste v novom hodnotnom osobnom rekorde – 25,55 sek.

APRÍL

Pripomenuli sme si tridsať rokov od zisku prvého titulu v basketbale. Bolo to 6. apríla 1991, keď družstvo pod hlavičkou SCP Ružomberok pod vedením trénerky Natálie Hejkovej sa stalo majstrom Československa - v odvetnom finálovom stretnutí vyhralo v Prahe nad Spartou 70:64, a tak sériu ovládlo v pomere 2:0.

Ružomberskí futbalisti v osemfinále Slovnaft Cupu na neutrálnej pôde vo Zvolene prehrali s DAC Dunajská Streda 1:3 a v pohárovej súťaži skončili.

V noci (19. apríla) nás navždy opustil vo veku 63 rokov niekdajší ružomberský futbalista Július Eliáš (nar. 25. februára 1958 v Zlatých Moravciach), člen Siene slávy Liptovského futbalového zväzu.

Basketbalistky MBK Ružomberok v Slovenskom pohári skončili na 3. mieste. Na záverečnom turnaju v Košiciach v semifinále prehrali s Young Angels 61:66, hoci v 13. min. viedli 26:8 a v stretnutí o tretiu priečku zdolali Young Angels U 19 100:54.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia