Taký bol ružomberský športový rok 2021 - II. časť

Taký bol ružomberský športový rok 2021 - II. časť

RedakciaŠport30.12.2021

MÁJ

Na Sviatok práce sa ružomberské basketbalistky tretí raz za sebou stali majsterkami Slovenska, družstvo pod vedením trénera Juraja Suju vyhralo finálovú bitku Niké extraligy s Piešťanskými Čajkami 3:2, keď v rozhodujúcom zápase v Koniarni zdolalo svoje súperky 73:68. Celkove to bol štrnásty slovenský titul Ruže.

Družstvo žien TK Ružomberok po štyroch sezónach vypadlo z tenisovej extraligy, keď všetky tri duely prehralo 0:5 – so Slovanom Bratislava, so Sláviou SPU Nitra a Lieskovcom.

V poslednom kole Fortuna ligy, skupiny o 7. - 12. miesto futbalisti MFK Ružomberok prehrali v Žiari nad Hronom s Pohroním 0:1 a celkove v súťažnom ročníku 2020/2021 skončili na 8. mieste, keď získali 39 bodov.

Republikový šampionát v stolnom tenise družstiev mužov, ktorý bol náhradou za anulovanú extraligu, tímu ŠKST Ružomberok priniesol 4. miesto.

Na M SR v stolnom tenise dorastu v Bratislave získali členovia ŚKST Ružomberok dve medaily – Samuel Arpáš zlatú v zmiešanej štvorhre (s Adriánou Illášovou – ŠKST Topoľčany) a Lea Dziewiczová bronzovú v dievčenskej štvorhre (s Ninou Darovcovou – ŠKST Karlova Ves).

Po dvoch sezónach pri A mužstve MFK Ružomberok skončil hlavný tréner Ján Haspra, ml. aj so svojim asistentom Marekom Saparom. Nahradil ich tandem Peter Struhár (hlavný) a Peter Tomko (asistent).

JÚN

Prvý júnový deň nás opustil vo veku 70 rokov bývalý prezident ružomberského futbalového i basketbalového klubu Ján Líška (nar. 18. augusta 1950). Niekoľko rokov aj generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Severoslovenské celulózky a papierne, šéfoval basketbalu pri jeho najväčších úspechoch (dvakrát prvenstvo v Európskej lige) a čo sa týka „koženej“ bol pri vytúženom postupe Ružomberka do najvyššej súťaže.

Stolný tenista Samuel Arpáš (ŠKST Ružomberok) bol dvakrát zlatý na majstrovstvách republiky staršieho žiactva v Bratislave – v dvojhre a v chlapčenskej štvorhre (so Samuelom Palušekom – Lokomotíva Košice) a jeho klubová kolegyňa Lea Dziewiczová pridala bronz zo zmiešanej štvorhry.

Na spoločných majstrovstvách SR seniorov a mužov v plávaní v 50 m bazéne v Poprade člen PO Ružomberok Tibor Tišťan vystúpil štyrikrát na pódium – u mužov skončil druhý na 50 m motýlik a medzi juniormi získal titul na 50 m motýlik a dvakrát striebro – 50 m voľný spôsob a 100 m motýlik.

Stolné tenistky ŠKST Ružomberok v zložení Dáša Šinkárová, Monika Marousková, Miriam Kováčiková a Lea Dziewiczová obsadili na majstrovstvách republiky družstiev v Bratislave tretiu priečku, keď v stretnutí o bronzové medaily zdolali Majcichov 5:0.

Na konferencii Slovenského stolnotenisového zväzu v Bratislave bol tréner a v tom čase aj prezident ŠKST Ružomberok Dalibor Jahoda zvolený do 9 – členného výkonného výboru ako zástupca hráčov.

Historický úspech dosiahli futbalisti OŠK Bešeňová (s hrajúcim trénerom Jozefom Kapláňom), keď ovládli svoju skupinu V. ligy a postúpili do štvrtej najvyššej súťaže.

Tréner Juraj Suja skončil s národným tímom žien na európskom šampionáte v Španielsku na 13. mieste. Vo všetkých troch zápasoch nastúpili aj hráčky MBK Ružomberok Miroslava Praženicová a Radka Stašová.

Na M SR v silovom trojboji v Častej Marián Bartánus získal tri medaily (zlato v masters 2 a dvakrát striebro – u mužov do 93 kg a v absolútnom poradí mastres) a Dušan Cevár zlato v kategórii masters 3, keď pridal aj štyri slovenské rekordy (obaja sú členmi Klasik Sliače).

S tromi medailami sa z majstrovstiev republiky v stolnom tenise mladšieho žiactva v Bratislave vrátil Jakub Holubčík (ŠKST Ružomberok) – zlato v chlapčenskej štvorhre, striebro v dvojhre a bronz v mixe. O štvrtý ružomberský „kov“ sa zaslúžila Carolina Korf, zlatá v zmiešanej štvorhre.

Bývalý medzinárodný rozhodca Ružomberčan Viliam Dubovec, ktorý 7. júna 2021 oslávil 85 rokov, bol prijatý za čestného člena Slovenskej volejbalovej federácie na jej volebnej konferencii v Poprade.

JÚL

Druhého júla zomrel vo veku 48 rokov Juraj Hariň, jeden zo zakladateľov fanklubu Concordia 1906 a veľký priaznivec ružomberského športu, keď prehral boj s nevyliečiteľnou chorobou.

Nateraz skončil futbal v Bielom Potoku. V súťažnom ročníku 2020/2021 Belania hrali v siedmej lige, ale do novej sezóny svoje mužstvo neprihlásili.

V areáli Fitnes centra California na Klačne sa uskutočnil vydarený 4. turnaj majstrovstiev SR v plážovom volejbale, u mužov zvíťazili Zvolenčania Marek Ludha s Ľubošom Nemcom a u žien Barbora Tokošová (Skalica) a Jana Šimanicová (Staškov).

AUGUST

Ružomberská bežkyňa Mária Kubová na Maratóne du Mont Blanc vo francúzskych Alpách na 90 km trati v konkurencii 860 pretekárov skončila na 153. mieste, keď bola štrnásta spomedzi žien, a stala sa víťazkou svojej kategórie nad 50 rokov.

Nikoleta Puchovanová (ŠKST Ružomberok) získala štyri medaily na majstrovstvách Slovenska v stolnom tenise mužov, žien a hráčov do 21 rokov v Bratislave – medzi „dospelákmi“ v ženskej štvorhre triumfovala s Tatianou Kukuľkovou (Tennistavolo Norbelo – Tal.) a v mixe s Adamom Bratom (STO Nižná) a tretia skončila v dvojhre. Do 21 rokov pridali striebro v „singli“.

Stolná tenistka Alena Kánová (ŠKST TPŠ Ružomberok) v Tokiu získala svoju piatu medailu na paralympijských hrách. K zlatu zo Sydney 2000, striebru z Pekingu 2008 a bronzom z Atén 2004 a z Londýna 2012, pridala, po „kovovej“ pauze v Rio de Janeiro 2016, druhé striebro. Štyridsaťjedenročná vozičkárka zdolala aj líderku svetového rebríčka Švédku Annou-Karin Ahlquistovou (3:0) a vo finále podľahla čínskej reprezentantke Süe Ťüan – 0:3.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia