Taký bol ružomberský športový rok 2021 - III. časť

Taký bol ružomberský športový rok 2021 - III. časť

RedakciaŠport31.12.2021

SEPTEMBER

Napriek tomu, že národný tím žien dostal na európsky šampionát, čím splnil hlavné zadanie od Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA), nebola Jurajovi Sujovi, čo bolo dosť prekvapujúce, ponúknutá spolupráca aj na ďalší reprezentačný cyklus. Klubový tréner MBK Ružomberok sa však prihlásil do výberového konania a z „bitky“ so svojim asistentom v „nároďáku“ Petrom Jankoviča, v súčasnosti trénerom Piešťan a Martinom Pospíšilom, ktorý s Čajkami odkrútil šesť sezón, vyšiel víťazne.

Šimon Strapec (Slávia Ružomberok) bol druhým najlepším slovenským reprezentantom na majstrovstvách Európy vo vzpieraní chlapcov do 17 rokov v poľskom Ciechanówe, keď v kategórii do 102 skončil trikrát šiesty – v dvojboji (244 kg), v trhu (110 kg) a v nadhode (134 kg).

Richard Kubala (Slávia Ružomberok) na majstrovstvách Slovenska vo vzpieraní mladších žiakov vyhral kategóriu nad 67 kg, pričom v štvorboji sa dostal na 271 bodov (trojskok 505 cm, hod medicinbalom 785 cm, trh 38 kg, nadhod 54 kg).

Do centra dolného Liptova zavítal, na pozvanie vlastníka ružomberského futbalového klubu Milana Fiľa, 59 – násobný československý reprezentant a majster Európy z roku 1976 v Belehrade Antonin Panenka. Na radnici si z rúk Igora Čombora prevzal Cenu primátora a na štadióne MFK sledoval zápas so Slovanom.

Futbalisti MFK Ružomberok v dohrávanom stretnutí 3. kola Fortuna ligy (22. septembra) zdolali Slovan Bratislava 1:0, gólom Regáliho v poslednej minúte, a tak sa postarali o jedinú prehru obhajcu titulu v jesennej časti.

Ružomberčan Pavol Ivan sa stal svetovým šampiónom v tlaku na lavičke v maďarskom Miškovci v kategórii Submasters (od 35 do 49 rokov) vo váhe od 125 do 145 kg v rámci svetovej federácie WUAP (silového trojboja a benchpressu) v novom slovenskom rekorde 220 kg.

OKTÓBER

Na 98. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach (v konkurencii 886 pretekárov) Martin Hatala (Moji ľudia Černová) dobehol v novom osobnom rekorde 2:47:06 hod. na 27. mieste a štvrtý v kategórii od 40 do 49 rokov.

Novým prezidentom ŠKST Ružomberok sa stal Marek Dorník, keď nahradil Dalibora Jahodu.

Basketbalistky MBK Ružomberok sa postarali o senzáciu, keď v 3. kole J skupiny Európskeho pohára FIBA vyhrali v Madride nad dovtedy neporazeným Monistarom Estudiantes 55:51.

Členovia Slávie Ružomberok si priviezli dve medaily z majstrovstiev Slovenska vo vzpieraní - Šimon Strapec sa v Dolnom Kubíne stal dorasteneckým majstrom v kategórii do 102 kg, keď v dvojboji zdvihol 230 kg (100 kg trh + 130 kg nadhod) a Petra Hricová bola strieborná v Košiciach medzi ženami do 59 kg výkonom 122 kg (53 + 69).

NOVEMBER

Prvý muž mesta Igor Čombor na ružomberskej radnici prijal držiteľku piatich medailí z paralympijských hier a striebornú z Tokia 2021 stolnú tenistku Alenu Kánová a medzinárodného stolnotenisového arbitra Mariána Bystričana, ktorý rozhodoval na viacerých vrcholných svetových a európskych podujatiach, vrátane tohtoročnej paralympiády 2021, aj za prítomnosti vzácnej návštevy a to prezidenta Slovenského olympijského a športového výboru Antona Siekela. Všetci traja si prevzali Cenu primátora. Následne bola slávnostne prestrihnutá páska na zrekonštruovanej herni ŠKST Ružomberok na Žilinskej ceste.

Ružomberská vytrvalkyňa Mária Kubová v hlavnej súťaži Slovenskej ultratrailovej (SUT) ligy za rok 2021 medzi ženami obhájila lanské druhé miesto a triumfovala v malej lige.

Vláda Slovenskej republiky vyhlásila núdzový stav a od 25. novembra zaviedla lockdowvn. Tým bolo stopnuté všetky hromadné podujatia, súťaže i tréningy, až na udelené výnimky. Nezastali akurát profesionálne súťaže vo vybraných športoch – dve najvyššie vo futbale a v hokeji a extraligy v basketbale, v hádzanej a volejbale.

DECEMBER

Tibor Tišťan (PO Ružomberok) na zimných majstrovstvách Slovenska Open a juniorov v plávaní v krátkom bazéne rozšíril svoju zbierku o ďalšie tri medaily - medzi mužmi vo finále na 50 m motýlik dohmatol ako tretí, v tej istej disciplíne pridal ešte juniorské striebro a bronz získal v juniorskej kategórii na 100 m kraul.

Pred fortunaligovým duelom MFK Ružomberok – ViOn Zlaté Moravce (1:1) bola na stene východnej tribúny štadióna pod Čebraťom odhalená pamätná tabuľa Jurajovi Hariňovi, ktorý nás navždy opustil 2. júla 2021, necelé dva mesiace po tom, čo dovŕšil 48 rokov. Na pietnom akte, ktorý bol spomienkou na jedného zo zakladateľov fanklubu Concordia 1906, sa zúčastnil aj majoritný majiteľ ružomberskej futbalovej „akciovky“ Milan Fiľo.

Skončila sa základná časť Niké extraligy basketbalistiek, ktorú s plným bodovým ziskom ovládol majstrovský Ružomberok, keď na záver zdolal svojho najväčšieho rivala Piešťanské Čajky po ich košmi 66:57.

Futbalisti MFK Ružomberok zavŕšili jesennú časť Fortuna ligy na vynikajúcom 3. mieste (za Slovanom a Trnavou) so ziskom 35 bodov a s predstihom si zabezpečili nadstavbovú skupinu o 1. - 6. miesto.

Ružomberské basketbalistky v šestnásťfinále Európskeho pohára FIBA doma remizovali s Nadeždou Orenburg (Rus.) 86:86 a na súperovej palubovke podľahli 51:80, čím sa skončilo ich učinkovanie v druhej najvýznamnejšej klubovej súťaži na kontinente.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia