Taký bol športový rok 2019

Taký bol športový rok 2019

RedakciaŠport31.12.2019

O ružomberské športové vrcholy roka 2019 sa postarali basketbalistky a futbalisti. Družstvo žien MBK Ružomberok pod vedením trénera Juraja Suju a jeho asistenta Michala Porubčana najprv dobylo Slovenský pohár a potom, keď prelomilo 15 – ročnú košickú hegemóniu, pridali aj majstrovský titul. Futbalový tím MFK Ružomberok (tréner David Holoubek, asistent Jiří Jarošík) dosiahol vo Fortuna lige na skvelý bronz, ktorý znamenal miestenku v Európskej lige. Rovnako skvelá je aj aktuálna štvrtá pozícia výrazne omladeného tímu MFK (Ján Haspra, ml., Marek Sapara) medzi republikovou elitou

JANUÁR

Basketbalistky MBK v 1. kole vyraďovacej fázy Európskeho pohára FIBA sa prekliesnili cez ruský Jenisej Krasnojarsk celkovým skóre 152:148 (doma vyhrali 80:74 a u súpera podľahli 72:74) medzi šestnásť najlepších tímov.

Družstvo starších žiakov (U 15) MFK Ružomberok (tréner Ivan Hvoľka) sa stalo víťazom finálového turnaja halovej sezóny SFZ v Púchove, čím obhájilo lanské prvenstvo a získalo titul neoficiálneho majstra Slovenska pod strechou.

V osemfinále FIBA Cupu ženy MBK Ružomberok v Koniarni zdolali Gespe Bigore Tarbes 68:65, ale vo Francúzsku prehrali 48:62 (a celkove 116:127) a tak ich púť druhou najvýznamnejšou klubovou súťažou pod ženskými košmi sa skončila.

FEBRUÁR

Aj žiačky MFK Ružomberok B-Ľubochni (tréner Jozef Kmeť) vyhrali finálový turnaj Halovej sezóny SFZ v Púchove, vo finále zdolali Slovan Bratislava 4:0 a Tamaru Jedinákovú organizátori vyhlásili za najlepšiu hráčku turnaja.

V nedeľu 17. februára ružomberské basketbalistky sa stali víťazkami Slovenského pohára, na bratislavskom turnaji najprv v semifinále pokorili Šamorín 85::44 a vo finále Piešťanské Čajky 78:61.

Kouč Ruže Juraj Suja bol menovaný za trénera ženskej basketbalovej reprezentácie, kde nahradil Petra Kováčika.

MAREC

V Kultúrnom dome A. Hlinku boli slávnostne vyhlásení najúspešnejší športovci mesta za rok 2019, u dospelých medzi jednotlivcami zvíťazila Aaryn Ellenbergová (basketbal), pred Jánom Maslom (futbal) a Miroslavou Mištinovou (basketbal) a v kolektívoch basketbalistky MBK Ružomberok, druhí skončili futbalisti MFK Ružomberok a tretie stolné tenistky ŠKST Ružomberok.

APRÍL

Družstvo ŠKST Ružomberok dobylo bronz v ženskej stolnotenisovej extralige, keď v stretnutí o 3. miesto zdolalo Stolnotenisové centrum Bratislava 6:1. Ružomberské muži v najvyššej súťaži skončili piati.

Lea Dziewiczová a Terézia Kľúchová (ŠKST Ružomberok) sa stali v Vranove nad Topľou majsterkami Slovenska družstiev mladších žiačok.

V stredu 20. apríla sa v Koniarni vo veľkom štýle, pred 2900 divákmi, oslavoval zisk podkošového zlata. V treťom finálovom zápase ženskej extraligy Ružomberok vyhral nad Piešťanmi 62:54 a celú sériu 3:0 na zápasy (predtým 80:68 doma a 67:56 vonku). Kapitánka Ruže Janessa Jefferyová symbolicky zostrihla sieťku na koši. Nové šampiónky dekorovali vtedajší generálny sekretár SBA Ľubomír Ryšavý a primátor mesta Igor Čombor.

MÁJ

Tobiáš Pindura (ŠKST Ružomberok) získal stolnotenisový titul na slovenskom šampionáte dorastencov v Čadci vo štvorhre so Samuelom Cyprichom (MSK Čadca). Lea Dziewiczová medzi mladšími žiačkami bola na „Slovensku“ tretia v dvojhre a zlatá vo štvorhre.

Starším žiačkam a dorastencom ŠKST patril bronz za zelenými stolmi na majstrovstvách Slovenska družstiev.

Ružomberskí futbalisti 18. mája v predposlednom kole Fortuna ligy zdolali DAC Dunajská Streda 1:0, gólom Mustedanagiča a po zápase si prevzali bronzové medaily. Išlo o piaty republikový „kov“ futbalovej Ruže medzi elitou, ktorý znamenal štart v Európskej lige.

Na slávnostnom galavečeri Jedenástky Fortuna ligy ročníka 2018/2019 v Bratislave hlasy expertov to „optimálnej“ zostavy posunuli aj ružomberského futbalistu Dominika Kružliaka.

S dvomi medailami sa z mládežníckych basketbalových šampionátov vrátili dva celky MBK Ružomberok – mladšie žiačky (tréner Anton Panis) na finálovom turnaji v Košiciach skončili druhé a staršie minižiačky U 12 (Zuzana Jarinová) v Šamoríne tretie.

Pri „A“ mužstve MFK Ružomberok svoju misiu skončil, po dohode, trénerský tandem David Holoubek – Jiří Jarošík, ktorý nahradila dvojica Ján Haspra, ml. a Marek Sapara, tiež došlo aj k ďalším zmenám v realizačnom tíme.

JÚN

„Béčko“ MFK Ružomberok sa stalo víťazom III. ligy a postúpilo do druhej najvyššej súťaže. Išlo o druhý postup za dve sezóny.

Na majstrovstvách SR juniorov v plávaní v Bratislave si tri medaily vyplával Tibor Tišťan (PO Ružomberok) – striebornú na 50 m v. sp. a bronzovú na 50 m motýlik a 100 m motýlik. Jeho oddielový kolega Adam Antol pridal bronz na 50 m prsia.

JÚL

V 1. prekole Európskej ligy MFK Ružomberok podľahol Levski Sofia (pred 3695 divákmi) 0:2 a rovnakým výsledkom v prospech súpera sa skončila aj odveta v Bulharsku.

Vo Veľkej dvorane Kultúrneho domu A. Hlinku skončil deviaty, zatiaľ najveľkolepejší ružomberský šachový festival Chessfest 2019, ktorý bol vyskladaný z množstva podujatí, z viacerých majstrovstiev Slovenska i zo svetového šampionátu telesne hedikepovaných hráčov. Celkový počet účastníkov sa prehupol cez číslo 1100.

AUGUST

Tím občianskeho združenia Ružomberok v pohybe na 7. ročníku bežeckého podujatia Od Tatier k Dunaju obhájil lanskú druhú priečku v hlavnej kategórii All v konkurencii 155 štafiet.

SEPTEMBER

Do Ružomberka zavítali prestížne medzinárodné cyklistické preteky Okolo Slovenka. Na Námestí A. Hlinku bol (za početnej diváckej kulisy) dojazd 2. 226,6 km etapy z Bardejova (víťazom sa stal Rumun Eduard-Michael Grosu) a na druhý deň štart tretej, ktorá mala cieľ v Hlohovci.

Ružomberskí futbalisti 21. septembra vyhrali v Dunajskej Strede 1:0, gólom Mojžiša, čím prestrihli 7 – zápasovú sériu bez víťazstva. Potom zverenci Jána Haspru, ml. pripojili ešte päť plných zásahov na ihriskách súperov a deväť zápasov neokúsili trpkosť prehry.

OKTÓBER

Basketbalistky MBK Ružomberok do novej edície FIBA Cupu vstúpili prehrou v ruskom Krasnojarsku 59:82.

Predposledný októbrový deň Ružomberok v Slovnaft Cupe vyradil Senicu na jej pôde a postúpil do štvrťfinále. Stretnutie sa v riadnom hracom čase skončilo 1:1 a tajničku rozuzlili až penalty (4:3), keď rozhodujúcu premenil R. Kružliak.

NOVEMBER

Ružomberok 29. novembra v 17. kole Fortuna ligy vyšiel naprázdno v zápase s Trnavou v Myjave, kde domáce prostredie mal Spartak (0:2) a po takmer troch mesiacoch si do tabuľky zapísal ďalšiu prehru.

B tím MFK Ružomberok v dohrávanom zápase zdolal Podbrezovú 2:0 a do jarnej časti vstúpi z ôsmej priečky.

DECEMBER

Basketbalová Ruža zavŕšila svoju päť „Európou“ keď vo FIBA Cupe doma prehrala s bieloruským šampiónom Cmoki Minsk 56:62. Tentoraz to bolo s bilanciou 0:6, hoci v dvoch-troch zápasoch siahala aj po víťazstve.

Naplnil sa (7. decembra) jesenný program najvyššej futbalovej súťaže, MFK na vlastnom ihrisku remizoval so Senicou 1:1 a zimuje na veľmi peknom 4. mieste.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia