Trénerka Natália Hejková natrvalo v hviezdnej spoločnosti

Trénerka Natália Hejková natrvalo v hviezdnej spoločnosti

RedakciaŠport3.9.2019

Predvečer majstrovstiev sveta v basketbale mužov, ktoré prebiehajú v Číne, boli na XXI. kongrese Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) do jej Siene slávy uvedené ďalšie významné podkošové osobnosti. Spomedzi trénerov sa táto pocta dostala Bogdanovi Tanjevičovi (Čierna Hora), in memoriam Mou Cou-jün (Čína) a Slovenke Natálii Hejkovej, v rokoch 1987 – 2003 trénerke ružomberských žien.

Bola to veľká udalosť, pred vyše štyristo delegátmi zo 115 federácií či asociácií. Sedela som vedľa Čiernohorca Tanjeviča, ktorý sa priznal, že ženský basketbal dáko nesleduje, no aby bol aspoň čiastočne v obraze, tak jeho manželka, bývalá hráčka, mu poskytla nejaké informácie. Preto vedel o mojich piatich euroligových tituloch,“ rozprávala po návrate z Pekingu Hejková.

Naša, už zaživa basketbalová legenda, sa ocitla vo výnimočnej spoločnosti. „Som nesmierne hrdá, že sa mi dostalo cti byť medzi takými veličinami ako trénerka Lidija Alexejevová, či hráčsky fenomén Michael Jordan. Tieto mená som spomenula aj vo svojom príhovore po slávnostnej inagurácii. “

Z hráčov Sieň slávy FIBA rozšírili Janeth Arcainová (Brazília), in memoriam Margo Dydeková (Poľsko), Atanas Golomejev (Bulharsko), Alonzo Mourning (USA), Fabricio Oberto (Argentína), José Ortiz (Portoriko), Mohsen Medhat Warda (Egypt) a Jiří Zídek, starší (Česko). „Medzi laureátmi chýbal akurát Zídek zo zdravotných dôvodov, zastupoval ho jeho najstarší syn. S Jirkom Zídkom sa veľmi dober poznám, veď počas mojej pražskej hráčskej etapy sme hrávali za rovnaký klubu Sláviu VŠ a pôsobili v jednej telocvični,“ Hejková.

S Ružomberkom žilinská rodáčka dva razy dobyla európsky klubový olymp. Ďalšie dva euroligové primáty získala so Spartakom Moskovská oblasť a jeden s maďarským Šopronom. Ružu doviedla k trinástim titulom republikového šampióna, USK Praha k siedmim a Moskovskú oblasť k dvom. Hejková tiež bola vyhlásená za najlepšiu trénerku v ženskom basketbale na Slovensku v 20. storočí.

Sama neviem, čo ešte mám pred sebou, čo mi nalinkuje prozreteľnosť. Nikdy som vpred nemala dáke sny. Uvidíme, čo príde,“ dodala s pokorou fenomenálna Natália Hejková (nar. 7. apríla 1954), stále kormidelníčka USK Praha.

Gratuláciu k výnimočnému oceneniu pripája aj náš portál.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia