Turnaje v kráľovskej hre sa presunuli za laptopy

Turnaje v kráľovskej hre sa presunuli za laptopy

RedakciaŠport28.3.2020

Tri družstvá v dvoch súťažiach ešte majú odohrať zápasy posledného kola. Športovo-technická komisia nášho zväzu stanovila ako dátum 30. jún 2020,“ povedal pre náš portál predseda Šachového klubu Ružomberok Marek Zelnický.

V II. lige, ktorá už zavŕšila svoj program, Montana Ružomberok v konkurencii dvanástich tímov skončila na 10. mieste. Pred záverečným kolom v štvrtej lige je na čele ŠK PrintArt Ružomberok a v piatej má centrum dolného Liptova dvoch zástupcov – na piatej pozícii ŠK BONI a na šiestej ŠK Fischer&Partners. „PrintArt vedie s trojbodovým náskokom pred Bzinami, takže postup našim šachistom by už nemal ujsť. To by museli na záver úplne vybuchnúť s deviatym celkom KTK Liptovský Mikuláš a zároveň Bziny vysoko zdolať momentálne tretiu Liskovú. Takýto scenár nie je pravdepodobný“ vravel ďalej Zelnický.

Samozrejme aj vyznavačom šesťdesiatštyri políčok koronavírus vystavil dočasnú „stopku“, lenže hráči nesedia doma so založenými rukami. „Asi deväťdesiatpäťpercent našich členov hrá online turnaje na internete, nechýbajú medzi nimi ani starší hráči. Internetové servery ponúkajú takisto viaceré tréningy. Takže akurát sme sa presunuli spoza šachovníc k počítačom,“ objasňoval súčasný stav šéf klubu.

Kráľovská hra v Ružomberku napísala (od roku 2011) deväť skvelých šachových festivalov v rade. Lanský Chessfest 2019, ktorý sa konal v rámci osláv storočnice tohto športu v meste, bol naozaj monumentálny, s viacerými majstrovstvami republiky, „Európou“ mládeže v zrýchlenom šachu (blitz a rapide) a svetovým šampionátom telesne hendikepovaných hráčov. „Ešteže sme si po deviatich rokoch, teraz dali pauzu. Vlani o takomto čase už všetko bolo na deväťdesiat percent nahotované. Ak by vtedy zasiahla vyššia moc, náš klub by skrachoval. Ani si to neviem predstaviť, čo by sa dialo. Konečne sme si dopriali oddych, čo je aj našim šťastím. V pláne máme akurát zorganizovať ďalší ročník turnaja Open Ružomberok, tu však vieme byť flexibilní. Budeme reagovať na spoločenskú situáciu a podľa toho vyhlásime termín. Nič sa nestane, keď naše tradičné podujatie posunieme napríklad až na december,“ vysvetľoval Zelnický.

Na otázku, či v roku 2021 bude jubilejný desiaty Chessfest, jeho zakladateľ a hlavný „motor“ zatiaľ nedal jasnú odpoveď. „Po tejto sezóne si sadneme a zvážime, čo ďalej. Tých deväť rokov nás stálo enormné úsilie. Nevylučujem, že si doprajeme i dlhšiu pauzu,“ uzavrel Zelnický.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia