Túžba po adrenalíne ho vykatapultovala k trom republikovým primátom

Túžba po adrenalíne ho vykatapultovala k trom republikovým primátom

RedakciaŠport12.4.2020

Narodil sa v Ružomberku, tu najprv dral lavice na Základnej škole sv. Vincenta a potom navštevoval Gymnázium sv. Andreja. Už od útleho veku ho rodičia brali na Málinô Brdo a mal len 2,5 roka, keď prvýkrát stál na lyžiach. Po absolvovaní „skúšky dospelosti“ si zvolil štúdium na Fakulte telesnej výchovy Univerzity Komenského v Bratislave. Práve v hlavnom meste Slovenska sa z Petra Lengyela stal slovenský reprezentant v akrobatickom lyžovaní.

Od malička som sa venoval zjazdovému lyžovaniu, viedol ma Ivan Iľanovský, bývalý tréner Petry Vlhovej. Medzi bránkami sa mi to podarilo dotiahnuť na 4. miesto na majstrovstvách Slovenska v slalome medzi žiakmi. Vedel som slušne lyžovať, išla mi aj športová gymnastika, takže viac – menej prirodzene ma to lákalo vyskúšať si aj nejaké rotácie, dať na lyžiach salto. Proste, chcel som skákať, zažiť niečo extrémne, túžil som po adrenalíne,“ vysvetľuje svoj „prestup“ medzi protagonistov akrobatických disciplín 27 – ročný Lengyel, ktorý momentálne trávi veľkonočné sviatky doma u rodičov na ružomberských Satelitoch.

Mnohí Petra od jeho záľuby odhovárali a mali za blázna. „Prvé reakcie okolia boli rôzne. Vystríhali ma, že čo to robím, že sa zahluším. V súčasnosti už verejnosť inak berie akrobatické lyžovanie. Je to olympijský šport, ktorý si vyžaduje náročnú a systematickú prípravu i s dôrazom na všestrannosť. Dôležitá je kondícia, vytrvalostná zložka, no pretekár musí byť tiež rýchlostne dobre pripravený a nesmie absentovať ani výbušná sila. Aj vďaka tomu, že som išiel postupne a celú prípravu poňal komplexne, nestopli ma dáke vážnejšie zranenia. Mal som akurát vykĺbený bedrový kĺb a čiastočne odtrhnutú kľúčnu kosť od ramena,“ objasňuje náš reprezentant.

Vďaka tvrdej tréningovej práci a ambícii niečo dosiahnuť sa Peter Lengyel predral až na republikový Olymp. „Najviac si vážim, že sa mi podarilo nielen v roku 2017 získať titul majstra Slovenska, ale ho aj v ďalších dvoch sezónach obhájiť. Štvrté zlato som nemohol pridať, keďže kvôli pandémii sme už domáci šampionát nestihli. Ďaleko všetky moje očakávania prekonala účasť na majstrovstvách sveta v americkom Park City. Takisto mám za sebou podujatia Európskeho pohára,“ vymenoval najcennejšie rezultáty lyžiar, ktorého meno v „štartovkách“ a výsledkových listinách možno čítať v dvoch disciplínach - freestyle a big air.

V „civile“ ružomberský rodák pôsobí ako tréner mladej zmeny v bratislavskom ASC Lyžiarskom klube.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia