Ultratrailová kráľovná M. Kubová

Ultratrailová kráľovná M. Kubová

Ján SvrčekŠport19.10.2023

Na oficiálnej stránke Slovenskej ultratrailovej ligy sú (zatiaľ) len celkové výsledky po trinástich pretekoch, pričom ešte chýba zarátať poslednú Javornícku stovku. Medzi ženami je na čele Ružomberčanka Mária Kubová 4683 bodov, pred Zdenkou Nemrava Pavlíkovou (Osuské) 4250 b. a Monikou Halúskovou (Varín) 40:20 b.

Už mi písali, že som kráľovná. To znamená, že prvá. Je to môj najväčší úspech,“ pochválila sa hneď na úvod skúsená ultra vytrvalkyňa. „Po dvoch druhých priečkach (2020 a 2022) sa už aj patrilo vyhrať (uškrnula sa). Samozrejme, sériu absolvujú aj mladé ´baby´, ktoré behajú lepšie, no asi zavážila moja dobrá konštelácia. Som taká kompaktnejšia. Na 9. decembra je v Bratislave naplánované slávnostné vyhodnotenie súťaže.“

„Veľká“ ultratrailová liga už napísala svoj 9. ročník. V ponuke boli väčšinou „štreky“ na 100 km a viac. „Do celkového hodnotenia sa zarátalo osem najlepších výsledkov. Presne toľko štartov mám za sebou. Každé preteky, keď som dobehla do cieľa, boli pre mňa úspešné. Podarili sa mi aj pódiové umiestnenia, tretia som skončila na Rusínskej a na Malokarpatskej stovke. Boli i štvrté-piate priečky. Vždy išlo o absolútne poradie medzi ženami, keďže vekové kategórie nemáme vypísané,“ vravela ďalej M. Kubová.

Na podujatiach v regióne Liptova sme však tento rok našu obdivuhodnú hltačku kilometrov nezazreli. „Ani by som to nestíhala. No tiež postaviť sa napríklad na štart 13 km, po ´stovke´, to by bolo také devastačné. Navyše, okrem ligy som si odskočila aj na iné preteky, na ´stovku´ do Maďarska i na Pražskú stovku, tiež mám za sebou Dolomiti Extreme Trail a nejaké ´päťdesiatky´ mimo ligy,“ dozvedeli sme sa ďalej.

Ctižiadostivá bežkyňa, v „civile“ zdravotná sestra na oddelení ARO v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku, nikdy si nepripúšťa scenár, bez ohľadu na náročnom trate, či jej rôzne záľudnosti, že by nemala svoju misiu dokončiť. „Ja som tak nastavená, že prídem do cieľa. Nič iné neriešim. Keď to dám, tak som spokojná a šťastná,“ doložila Mária Kubová.

Foto: archív M. Kubová

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia