Už mala zabukovanú ďalšiu paralympiádu

Už mala "zabukovanú" ďalšiu paralympiádu

RedakciaŠport13.4.2020

Od 24. júla do 9. augusta 2020 sa v Tokiu mali konať olympijské hry. Od 25. augusta do 6. septembra sa zase hlavné mesto Japonska chystalo hostiť účastníkov letnej paralympiády. Ako je známe, oba vrcholné „podniky“ kvôli celosvetovej pandémii koronavírusu postihol rovnaký osud a boli presunuté v rovnakých termínoch na rok 2021.

Do chvíle, kým sa nezatvorili športoviská, som stále dúfala, že situácia sa upokojí a Tokio 2020 bude. Lenže potom všetko nabralo veľmi rýchly a negatívny spád. Takže iné riešenie ani neprichádzalo do úvahy. S presunom najväčších športových udalostí roka jednoznačne súhlasím. Zdravie športovcov, ich realizačných tímov, organizátorov i divákov je najdôležitejšie,“ uviedla stolná tenistka – vozičkárka ŠKST TPŠ Ružomberok Alena Kánová, ktorá je tiež členkou dvoch komisií športovcov – pri Medzinárodnej federácii stolného tenisu (ITTF) i hendikepovaných hráčov PTT (Para Table Tennis).

Kánová má za sebou päť letných paralympijských hier, na ktorých získala štyri „kovy“ (zlato – Sydney 2000, striebro – Peking 2008, bronz – Atény 2004 a Londýn 2012) a jedny zimné (v curlingu) v Soči 2014. Teraz 40 – Liptáčka, ktorá je na vozíku od roku 1994, keď bola účastníčkou autonehody, mala už viac – menej vo vrecku siedmy paralympijský štart. Momentálne však prežíva, čo sa týka odloženého Tokia, nemalú neistotu. „Musíme si počkať na oficiálne rozhodnutie, či doterajší proces kvalifikácie bude zachovaný, s tým že sa dohrajú zostávajúce turnaje, alebo nás čaká dačo nové,“ pokračovala Kánová.

V októbri 2019 vo fínskom Pajulahti, kde sa prekliesnila až do finále, naša reprezentantka odohrala posledný vážny medzinárodný turnaj. Na ďalších sa už neobjavila. Nemožno hľadať za tým žiadne zdravotné problémy, ale skôr taktiku. Bolo totiž známe, že svetové rebríčky k 31. marcu 2020 rozhodnú o priamom postupe do Tokia. Alena nechcela nič riskovať, naopak takto si ustrážiť siedmu priečku v rankingu v kategórii TT3. „Na paralympiádu malo ísť prvých šesť hráčok. Keďže automaticky si účasť zabezpečili víťazky majstrovstiev jednotlivých kontinentov – Švédka Anna Carin Ahlquistová, ktorá vyhrala ´Európu´ a vedie aktuálny rebríček a jeho šiesta hráčka, majsterka Ázie Mi Gyu Lee, do Japonska, sa mali kvalifikovať tiež stolné tenistky zo siedmeho a ôsmeho miesta. To platilo pred prerušením aktuálnej sezóny. Tá je u nás zatiaľ stopnutá do konca júla 2020. Všetci sme zvedaví, čo bude ďalej,“ dorozprávala Kánová, vyštudovaná právnička a dvojnásobná mamička.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia