V ankete SBA Suja tretí a Praženicová siedma

V ankete SBA Suja tretí a Praženicová siedma

RedakciaŠport13.2.2021

V piatok sme spoznali najlepších basketbalistov a basketbalistky Slovenska i výsledky ďalších ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) za rok 2020. Tentoraz, vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu, bez akejkoľvek slávnosti. U mužov druhý raz triumfoval Vladimír Brodziansky (Joventut Badalona – Šp.) a medzu ženami do tretice Barbora Bálintová (Arka Gdyňa – Poľ.) Ružomberskej kapitánke Miroslave Praženicovej patrila siedma priečka. Kouč Ruže Juraj Suja v trénerskej ankete skončil tretí, pričom desiaty raz ju ovládla dlhé roky aj kormidelníčka ružomberského družstva a v posledných sezónach šéfka realizačného tímu USK Praha Natália Hejková.

Praženicová vlani, ešte pod dievčenským menom Mištinová, bola medzi laureátkami piata a hoci má za sebou vydarený rok i s viditeľným basketbalovým progresom, padla o dve priečky nižšie. „Neviem, či všetky hráčky predo mnou sú lepšie, no bolo to na hlasujúcich. Väčšina z ´báb´ však pôsobí v kvalitnejších súťažiach v zahraničí. Nemusíme sa klamať, no naša extraliga nie je bohviečo,“ uviedla ružomberská krídelníčka. Na otázku, či Bálintovú považuje za top basketbalistku Slovenska, Praženicová odvetila: „Neviem. Barča je určite jednou z najlepších hráčok u nás.“

Suja pred rokom, hoci s Ružomberok dobyl double, sa do hviezdnej trénerskej päťky nezmestil. Keďže v roku 2020 s klubom zopakoval domáce triumfy a s reprezentačným tímom si v novembri v Amsterdame výrazne pootvoril dvere na „Európu“, na ktorú tento mesiac aj dotiahol, vyvstala dilema, či ho anketa nemala vykatapultovať ešte vyššie. „To nie je otázka na mňa. Vážim si, že si ma ľudia všimli, každé ocenenie poteší,“ stručne reagoval 40 – ročný kormidelník.

Škoda, že SBA, ako aj v minulosti, neuviedla, kto vlastne v jednotlivých anketách hlasoval. Samozrejme, zaujímavé by bolo vidieť aj ako.

Basketbalistka roka: 1. Barbora Bálntová (Arka Gdyňa – Poľ.) 400 b., 2. Sabina Oroszová (Allianz GEAS Sesto San Giovanni – Tal.) 274, 3. Angelika Slamová (Arka Gdyňa – Poľ.) 231, 4. Anna Jurčenková (Young Angels Košice) 204, 5. Žofia Hruščáková (Galatasaray Istanbul – Tur.) 194, 6. Terézia Páleníková (Piešťanské Čajky) 180, 7. Miroslava Praženicová (MBK Ružomberok) 119, 8. Ivana Jakubcová (Luce Le Mura Lucca – Tal.), 9. Nikola Dudášová (PEAC Pécs – Maď.) 55, 10. Timea Sujová (ŠBK Šamorín) 32. Hlasy dostalo 27 hráčok.

Tréner roka: 1. Natália Hejková (ZVVZ USK Praha) 80 bodov, 2. Maroš Kováčik (Nadežda Orenburg – Rus, ženy Poľska) 38, 3. Juraj Suja (MBK Ružomberok, ženy Slovenska) 33, 4. Peter Jankovič (BKM Lučenec, asistent ženy Slovenska) 30, 5. Štefan Svitek (ženy Česka) 28.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia