V bitke o titul sa zázrak nestal, avšak striebro Kánovej je výnimočným výsledkom

V bitke o titul sa zázrak nestal, avšak striebro Kánovej je výnimočným výsledkom

RedakciaŠport29.8.2021

Členka ŠKST TPŠ Ružomberok stolná tenistka Alena Kánová sa zo svojej šiestej letnej paralympiády (štartovala už aj na jednej zimnej v curlingu), vráti so striebornou medailou. Po predchádzajúcich troch rozprávkových dueloch vo vyraďovacej fáze, dnes v Tokiu vo finále kategórie TT 3 naša reprezentantka skončila na rakete obhajkyne paralympijského zlata Číňanky Juan Xue – 0:3.

Športovo treba priznať, že čínska hráčka bola dnes nad sily Alenky, ktorá sa dlho nevedela chytiť. Prvý set prehrala na dva a druhý na šesť. Až v treťom, ktorý vyznel 11:9 pre súperku, hrala asi to, čo chcela. Najväčšie problémy mala Ala so servisom Juan Xue,“ uviedol Roman Cibulka, osobný tréner Kánovej.

Mikulášska rodáčka, siedma hráčka svetového rebríčka, ktorá na predchádzajúcich Paralympijských hrách v Rio de Janeiro skončila vo štvrťfinále, necestovala do Japonska so statusom favoritky, ale ani v porazeneckej nálade. Ako sama viackrát povedala, v príprave sa snažili odviesť maximum. „Posledný vážny turnaj Kánová absolvovala ešte v októbri 2019 Finlad Open v Pajulahti. Hoci zápasová pauza bola značná, Ala sa dokázala aj v ťažkom pandemickom období perfektne pripraviť. Smelo môžem povedať, že urobila dieru do sveta. Predpokladal som, že zo skupiny pôjde ďalej, no potom už každé víťazstvo bolo svojim spôsobom bonusom. Cestu k medaily si otvorila menším zázrakom, keď v ´osmičke´ pokorila líderku svetového rebríčka Švédku Annu Karin Ahlquistová (3:0). Za povšimnutie stojí, že po trinástich rokoch Kánová bola opäť na paralympiáde vo finále. V roku 2008 v Pekingu prehrala s Li Chi – an, takisto z Činy,“ dodal pre náš portál právom hrdý Roman Cibulka.

Jedno zlato, dvakrát striebro a dvakrát bronz. Takéto fantastické je paralympijské vysvedčenie skvelej ženy, ktorá ako 14 – ročná bola účastníčkou dopravnej nehody a odvtedy je pripútaná na vozík. Nezostala však zatrpknutá, vyštudovaná právnička a matka dvoch dcér Ninky a Aničky, žije naplno a aj okolo seba šéri len pozitívnu energiu.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia