V EP FIBA: Ružomberok - Minsk 56:62

V EP FIBA: Ružomberok - Minsk 56:62

RedakciaŠport4.12.2019

Bola to posledná možnosť vyzmizíkovať nulu v kolónke víťazstiev, ale nevyšla. V úvode sa zdala byť na hony vzdialená, lenže po druhej štvrtine už reálna. V závere pri úzkej rotácii (okrem dlhodobejšej maródky rozohrávačky Stašovej, chýbala aj pivotka Fekete, ktorá laboruje s kolenom), už došli aj fyzické sily na rozhodujúci úder. Napokon v poslednom, v 6. kole D skupiny Európskeho pohára FIBA podľahol MBK Ružomberok bieloruskému šampiónovi Cmoki Minsk 56:62.

Slovenský majster nezachytil vstup do zápasu. Prehrával 0:4, 2:6, Mištinová znížila na 4:6, ale vzápätí nasledovala 13 – bodová šnúra hostiek, na 4:19 (v 7. min.). „Prvú štvrtinu sme otvorili nekoncentrovane, Minsk získal veľký náskok, ale dokázali sme ho zlikvidovať a vrátiť sa do zápasu,“ uviedla domáca kapitánka Miroslava Mištinová.

Predovšetkým v úvodnom dejstve škandalózny výkon podali arbitry, ktorí až do konca boli najslabším článkom na ihrisku. Mali problém rozoznať, čo je faul a čo skvelý obranný zákrok. Svojimi verdiktmi nepochopiteľne ničili akurát domáci tím. Vrchol ich „sabotáže“ prišiel v 7. min., keď bieloruská pivotka Gasperová hrozivým úderom do tváre poslala na zem Mištinovú. Koniareň zostala v šoku a pískal sa len bežný faul, ako keď sa vás niekto jemne dotkne. Naopak, schytal to domáci kouč Juraj Suja, ktorý za protesty bol „odmenený“ technickou chybou.

Ružomberčanky už v závere úvodnej „štvrtky“ sa začali vracať do deja a do prvej malej prestávky stiahli svoje manko na desať bodov – 11:21. V druhom dejstve pri stíhacej jazde prepli plynový pedál na najvyšší stupeň a medzi 14. a 20. min., po 13 – bodovom brejku, preklopil skóre na 32:28 vo svoj prospech.

Bol to veľmi náročný zápas, fyzicky mimoriadne agresívny basketbal. Podali sme dobrý výkon, ale nestačilo to na víťazstvo. Veľmi ma mrzí, že sme nedokázali vo FIBA Cupe uspieť aspoň v jedno zápase,“ pripojila Mištinová.

V druhom polčase sme videli urputnú bitku o každý „bodík“. Žiadny únik a tak rozuzlenie priniesla až záverečná polminútka. Za stavu 56:56, tri trojkové projektily padli americkej legionárke Theriotovej, na ktoré už Ruža nedokázala zareagovať.

Juraj Suja, tréner Ružomberka: „Som veľmi hrdý na svoj tím, za to ako sa prezentoval aj v tomto zápase. Prehrali sme smoliarsky, ale tiež našou nedisciplinovanosť v závere, keď sme neustrážili výbornú strelkyňu súpera, ktorá hneď z prvej prihrávky dala druhú trojku. Sme dosť mladé družstvo na to, aby sa takýto duel dal zvládnuť so šiestimi-siedmimi hráčkami. Ak by boli k dispozícii Stašová a Fekete nepochybujem, že by sme boli uspeli.“

MBK Ružomberok – Cmoki Minsk 56:62 (11:21, 32:21, 42:40)

MBK: Mištinová 18, Jackovecová 9, Dudášová 9, Kelčíková 8, Moravčíková 4 (Turudičová 7, Williamsová 1, Havranová 0).

Cmoki: Gasperová 22, Theriotová 11, Muravská 7, Bartáková 6, Rybalková 2 (Chidomová 9, Vabiščevičová 3, Ciapanová 2).

Rozhodovali: Marionová (Fr), Nasrollah (Šved.) a Matuszewská (Poľ.). 690 divákov. Štvrtiny: 11:21, 21:10. 10:9, 14:22.

© 2023 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia