V kategórii elite medailoví M. Ulík a K. Jánošík

V kategórii elite medailoví M. Ulík a K. Jánošík

RedakciaŠport2.8.2021

Na Spiši v obci Poráč sa včera bojovalo o republikové tituly v cross country v disciplíne XCO.

Medzi „eliťákmi“ zlato získal Martin Haring z Dukly Banská Bystrica, keď ďalšie stupienkoch víťazov zaujali „bikeri“ z Ružomberského okresu – Osaďan Matej Ulík skončil druhý a Lúžňan Kristián Jánošík tretí.

Určite som si domáci šampionát predstavoval inak, no nedá sa nič robiť, len musím priznať, že Haring bol silnejší, predovšetkým v ´stupákoch´, ktorých na okruhu bolo naozaj dosť. Išlo o nepríjemné dlhé kopce,“ rozhovoril vicemajster Ulík, pretekár Expres CZ-Tufo Team – u Kolín, ktorý na ťažkej trati robil, čo mohol. „Na začiatku sa mi podarilo vytvoriť asi 15 – sekundový náskok, no už v polovici druhého kola sa Martin na mňa dotiahol. Chvíľu sme šliapali spolu, potom prišlo stúpanie, v ktorom som ešte so súperom držal krok, no ďalej som už začal strácať a on postupne svoj náskok zvyšoval.“

Kým Ulík, napriek cennému striebru mal trochu zmiešané pocity, K. Jánošík (PROefekt CST team) doslova žiaril. „Byť v top trojke, to bol môj cieľ. Som rád, že to vyšlo. Priznám sa, s nedeľňajšími pretekmi so nespájal dáke veľké očakávania, keďže v sobotu som absolvoval M SR v XCE, v eliminátore a cítil som sa celý deň zle a bolo z toho až piate miesto. Nedeľa ma zastihla v úplne inej pohode a forme.“

Prvý raz vo svojej kariére sa majstrom Slovenska stal junior Ján Vierik z OŠK Tatran Liptovská Osada. „Samozrejme, že som šťastný, no zároveň treba povedať, že v Poráči chýbali dvaja moji najväčší súperi Matthias Schwarzbacher z Podbrezovej a Lukáš Vranák z Dohnian. Prvý dal prednosť pretekom na ceste a druhý neprišiel pre zlomeninu ruky. Od druhého kola to bola sólo jazda, no vôbec nie jednoduchá, stále musíte byť v strehu, či k vám niekto nepribližuje,“ vravel Vierik po svojom (zatiaľ) životnom úspechu.

Svoju cenu majú aj štvrté priečky v kategóriách masters jazdcov z Klubu nadšencov amatérskej cyklistiky Ružomberok Jozefa Martišku a Milana Jánošíka.

Z výsledkov – muži elite: 1. Haring (Dukla Banská Bystrica) 1:31:55, 2. Ulík (Expres CZ-Tufo Team Kolín) 1:34:30, 3. K. Jánošík (PROefekt CST team) 1:37:58, masters B: 1. Barényi (Trek KCK Oslany) 50:56, 4. Martiška (KNAC Ružomberok) 55:05, masters C: 1. R. Glajza (CK CYKLOGLAJZA Banská Bystrica) 36:05, 4. M. Jánošík 39:18, 6. Hulej 39:58 (obaja KNAC Ružomberok), kadeti: 1. Vierik (OŠK Tatran Liptovská Osada) 49:53, kadetky: 1. Ciriaková (Akadémia P. Sagana) 38:55, 9. S. Bystričanová (ŠKC Liptovská Lúžna) 47:28.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia