V nedeľu sa uskutoční 11. ročník MTB kritéria mesta Ružomberské schody

V nedeľu sa uskutoční 11. ročník MTB kritéria mesta Ružomberské schody

RedakciaŠport3.9.2021

Svojim spôsobom na Slovensku unikátne podujatie malo svoju premiéru v septembri 2011, so štartom a cieľom na Podhore. Už od 2. ročníka akcia, pri ktorej jej zakladateľ Peter Cigaňák našiel inšpiráciu v „bradatejších“ Pražských schodoch, sa presunula do Parku Š. N. Hýroša, kde potiahla ďalších deväť dielov a v nedeľu, bez jedinej výluky na tom istom mieste vstúpi do druhej desiatky. Samozrejme, základný formát za toto obdobie prešiel aj niekoľkými zmenami.

Cyklistický program v Hýrošovom parku sa začne odvíjať o 10:00 hod. detskými kategóriami - baby (2017 a ml.), mikro (2015 – 2016), milli (2013 – 2014) a mini (2011 – 2012). Na 11:30 hod. je naplánovaný hromadný štart všetkých skupín (od žiactva až po dospelákov) v disciplíne cross country, bez schodových pasáži. Pôjde o 1400 m okruh, na ktorom pretekári budú krúžiť 60 minút plus jedno kolo.

Hlavný štartovný výstrel, ktorý pošle bikerov aj na miestne schody, zaznie o 14:15 hod. „Menu“ je podobné, teda hodina plus jeden okruh. „Oproti minulému roku trať dostala novú podobu, pričom bude mapovať ´kolečko´ z cross country, akurát oživia ju dva zjazdy po schodoch – pri Letkovej cukrárni a po Kláštorných schodoch. Vypustený bol výbeh po schodoch hore. Pretekárov čaká rýchlejší okruh ako doteraz,“ povedal pre náš portál riaditeľ MTB kritériá Peter Cigaňák.

Na štart „schodov“ by sa mal postaviť, ako nám potvrdil, aj ich viacnásobný víťaz, slovenský reprezentant v horskej cyklistike v kategórii elite Matej Ulík z Liptovskej Osady, člen českého Expres CZ-Scott Team - u Kolín. Takisto medzi prihlásenými figuruje reprezentant do 23 rokov Kristián Jánošík z Liptovskej Lúžnej (PROefekt Team). Ulík a K. Jánošík štartovali aj na nedávnych majstrovstvách sveta v talianskom Val di Sole.

Sprievodcom atraktívneho projektu, ktorý sa pravidelne teší peknému diváckemu záujmu aj na trati, bude podobne ako vlani hudobná skupina Metla. Chýbať nebude ani tradičná tombola.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia