V piatok medzinárodný pelotón Okolo Slovenska odštartuje z Námestia A. Hlinku

V piatok medzinárodný pelotón Okolo Slovenska odštartuje z Námestia A. Hlinku

Ján SvrčekŠport13.9.2023

V pondelok v Bratislave pokrstili knižnú publikáciu s názvom Okolo Slovenska 66, s podtitulom História písaná na slovenských cestách, ktorá mapuje dejiny našich najprestížnejších cyklistických pretekov a tie už dnes (13. septembra) napísali úvodnú etapu svojho 67. ročníka.

Prvá 172,7 km etapa mala štart a cieľ na hlavnej ulici v Košiciach. Počas slávnostného začiatku podujatia sa odprezentovalo celkovo 21 tímov. Najväčšiu pozornosť fanúšikov pútali štyri World tour tímy – Groupama – FDJ, Astana – Qazaqstan, Jumbo – Visma a Soudal - Quick-Step. Okrem nich odštartovalo aj ďalších šesť prokontinentálnych a jedenásť kontitentálnych celkov vrátane dvoch slovenských výberov, ktorými sú Dukla Banská Bystrica a RRK Group - Pierre Baugette – Benzinol. V cieli bol prvý francúzsky cyklista Rémi Cavagna (Soudal – Quick-Step).

Zajtra (14. septembra) sa medzinárodný pelotón vydá z Prešova do Popradu, pričom zamieri aj do Tatier. V stredu (15. septembra) Okolo Slovenska zavíta aj do Ružomberku. Pred tamojšou radnicou je na 10. hod. naplánovaný štart tretej, 171,6 km etapy. Z Námestia A. Hlinku sa pretekári budú šliapať do Likavky, Liptovskej Teplej, Lúčok, aby potom nabrali kurz Orava. Cieľ ich čaká na ulici M. R. Štefánika, pri kostole v Martine. Len mimochodom, túto trasu experti považujú za najnáročnejšiu.

Pred ružomberským mestským úradom sa oficiálny program začne o 8:30 hod. Jeho súčasťou bude predstavovanie jednotlivých tímov, podpisovanie jazdcov na štartovnú listinu i krátke rozhovory moderátora s cyklistami. Ešte predtým, ako priestor pred radnicou začne žiť štartovnou horúčkou, musia „hore“ doraziť sprievodné autobusy, kamióny a mechanické vozidlá.

Foto: autor, Ján Melicher

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia