Veľmi diétna sezóna plavcov

Veľmi diétna sezóna plavcov

RedakciaŠport21.10.2020

Po prvej vlne pandémie sa v polovici júna členovia Plaveckého oddielu Ružomberok vrátili k tréningovému procesu vo vode. Ubehli štyri mesiace a opäť sú (od 15. októbra) vyautovaní.

Tesne predtým ako Krízový štáb SR zatvoril všetky plavárne, trojica Ružomberčanov štartovala na termínovo posunutej Jarnej cene Žiliny. Tibor Tišťan (roč. nar. 2003) v mužskej kategórii, ktorá bola vypísaná už od 15 rokov, skončil siedmy na 50 m motýlik (26,16 sek.), ôsmy na 50 m voľný spôsob (24,82) a dvanásty na 100 m motýlik (1:02:10 min.). U žien (od 14 rokov) Alexandrii Blaškovej (2005) patrili tri priečky za sebou, dvadsiata druhá - 50 m prsia (39,99), dvadsiate tretia – 50 m znak (35,27) a dvadsiata štvrtá – 50 m motýlik (32,04). Ella Smoleková medzi dievčatami od 12 do 13 rokov bola jedenásta na 50 m prsia (42,10), 21. na 50 m znak (40,07) a 23. v motýliku (32,04).

V Žiline sa zišla takmer kompletná slovenská špička. Hocikto štartovať ani nemohol, organizátori totiž vypísali účastnícke limity. Smelo môžem povedať, že preteky nám vyšli na jednotku. Forma našich plavcov potvrdila, že v príprave sme išli správnym smerom. Najlepší bol Tibor Tišťan, keď cenné umiestnenia dosiahol predovšetkým vo svojich hlavných disciplínach na ´päťdesiatke´ motýliku a v kraule. Saška Blašková to mala veľmi ťažké, medzi ženami patrila totiž k najmladším pretekárkam. Ella Smoleková plávala s o rok staršími súperkami, no potešila štyrmi osobnými rekordmi,“ hodnotil štvrté preteky po korone (predtým jedno kolo Slovenského pohára, Cena mesta Humenné a Veľká cena Znojma) tréner Plaveckého oddielu Ružomberok Marek Langšádl.

Letné slovenské šampionáty v jednotlivých kategóriách sa nekonali a veľký otáznik visí tiež nad všetkými zimnými majstrovstvami Slovenska. „Ak sa plavcom v najbližších troch týždňoch nepodarí dostať do vody, tak, podľa mňa, sa ani v zime nebude bojovať o domáce tituly. Zatiaľ ešte v tomto smere nezaznelo oficiálne vyjadrenie. V súčasnosti nikto nevie, či aspoň registrovaným oddielom sa otvoria bazény. Ak by sa to aj podarilo, také malé mestá, ku ktorým patrí aj Ružomberok, by pravdepodobne ťažko spustili prevádzku plavární len pre potreby klubov. V inej situácii sú zariadenia napríklad v Bratislave či v Košiciach, kde je viac plaveckých subjektov i vrátane vodného póla. Iba vo väčších mestách majú bazény šancu sa takto kapacitne naplniť a skôr nájsť tiež financie na prevádzku. Pošuškáva sa aj o presunutí jednotlivých majstrovstiev na jar 2021,“ uviedol M. Langšádl k aktuálnej situácii.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia