Veterán J. Javorka po republikovom zlate v pretekoch jednotlivcov, pridal striebornú medailu v časovke

Veterán J. Javorka po republikovom zlate v pretekoch jednotlivcov, pridal striebornú medailu v časovke

Ján SvrčekŠport17.7.2023

Včera (16. júla) na majstrovstvách Slovenska masters v cestnej cyklistike, v časovke jednotlivcov Jozef Javorka (Klub nadšencov amatérskej cyklistiky Ružomberok) si v kategórii D (od 60 rokov) vyjazdil striebornú medailu. Na 20 km trati v Sokolovciach zvíťazil Peter Varga (OSMO cycling team) časom 27:55,58 min., druhý Javorka to dal za 28:43,40 min.

Spokojný som aj s druhým miestom. V prvom rade je človek rád, že mu drží zdravie a stále sa môže venovať svojej záľube. Víťaz ma zdolal o 47 sekúnd, takže tam nebolo čo riešiť. Organizátori vytýčili krásnu, mierne zvlnenú trať, na novom asfalte. Relatívne však jednoduchú, po otočku a späť,“ rozhovoril sa cyklistický zanietenec, roč. nar. 1962 z Likavky. „V tomto veteránskom kolotoči som už pomerne dlho. Hoci ide o rýdzo amatérsku úroveň, kvalita sa stále posúva vyššie. Len mimochodom, prvý v kategórii nad 40 rokov, dosiahol priemer 49,3 km za hodinu, čo je veru veľmi slušný výkon.“

Pred mesiacom na republikovom šampionáte jednotlivcov na Teplom vrchu (okres Rimavská Sobota) Jozef Javorka bral zlato, čím obhájil lanský titul. Trasu dlhú 61 km ukrojil za 1:47:55,86 hod., pričom bol o 25,7 sek. rýchlejší ako druhý Ján Habera (Pro Šport Team Košice) a tretí, so stratou 28,98 sek. skončil víťaz včerajšej časovky Varga. „Klasická cesta mi lepšie sedí. Tu vás preveria aj kopce, je to spravodlivejšie. Má to aj pravý súťažný náboj, svoj adrenalín,“ vyhlásil veteránsky republikový šampión.

Ešte dodajme, že tento Likavčan, ktorý v apríli dovŕšil 61 rokov, má z osemdesiatych rokov aj štyri slovenské tituly medzi mužmi, a to v časovke družstiev so Skloplastom Trnava.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia