Vicemajster Slovenska z Likavky

Vicemajster Slovenska z Likavky

RedakciaŠport10.4.2022

Prvá účasť na Majstrovstvách Slovenska v armwrestlingu (v pretláčaní rukou), ktoré boli 2. apríla v Oravskej Lesnej, znamenala pre pätnásťročného Dávida Zsigmunda z Likavky (na titulnej fotografii druhý zľava), ktorý je žiakom Základnej školy sv. Vincenta v Ružomberku, striebro.. V kategórii juniori U15 si domov odniesol titul vicemajstra Slovenska. V jeho kategórii súťažilo sedem športovcov.

K armwrestlingu ma priviedol Peter Mojžiš ktorý sa tiež zúčastňuje daných súťaží v armwrestlingu, zoznámil som sa s ním u kamaráta, následne ma registroval ku kamarátovi do klubu AWK Zvolen, ktorý vedie Oliver Ferienčík. Bolo to približne pred polrokom. O tomto športe som nič nevedel. V škole sme sa zvykli pretláčať, no nepoznal som pravidlá, ani techniku. Bez skúseností som išiel na súťaž, ktorá bola vo Veľkom Šariši, kde som bol posledný. Rovnako som dopadol aj v Žaškove. To boli pre mňa veľmi cenné skúsenosti. Začal aj posilňovať. Na Vianoce sme s bratom dostali činky, ktoré mi pomáhajú vytvoriť si formu.,“ uviedol D. Zsigmund.

Neúspechy neodradili mladého športovca od trénovania. Na tretej súťaži z Janoviec pri Bratislave si odniesol dve bronzové medaily, jednu z pravej a druhú z ľavej ruky. Po nej prišlo na rad medzinárodné juniorské podujatie Visegrad Junior Armwredstling GP v Dolnom Kubíne, kde skončil tesne za pódiovým umiestnením, ale bol druhý najlepší slovenský junior.

„Na majstrovstvá Slovenska som išiel v veľkou trémou. Prvý raz som mal súťažiť na takomto veľkom podujatí. Isté skúsenosti som mal, ale nevedel som, že či to celkovo zvládnem. Nakoniec som bol úspešný. Ďakujem za to nielen svojmu trénerovi, ale aj rodine, ktorá ma finančné podporuje,“ povedal D. Zsigmund.

Pretláčanie rukou má za sebou dlhú históriu. Už od starodávnych čias egyptských faraónov nachádzame obrazy na hrobkách znázorňujúce túto zábavu. Pretláčanie rukou alebo armwrestling je moderný šport založený na starodávnych indiánskych hrách. V skutočnosti bol nazývaný ako „indiánsky zápas“, ktorý hral v 19. storočí Frontiersman a v 20. storočí už aj deti.

Podobne ako v iných krajinách, ani na Slovensku nie je pretláčanie rukou žiadnou novinkou. Od začiatku sa uskutočnilo mnoho pokusov o organizovanie súťaží s viacerými súťažiacimi, no nebolo to podľa uznávaných pravidiel. Slovensko si s armwrestlingom ako športom potykalo až v roku 1992. Prvým krôčikom k tomu bol vznik komisie pretláčania rukou na pôde Kresťanskej športovej únie. Členom WAF sa Slováci stali až v roku 1994, kedy sa rovno zúčastnili aj Majstrovstiev Európy a Majstrovstiev sveta.

Pretláčanie rukou vyžaduje energiu, silu, rýchlosť, ale predovšetkým zdravé rameno zápasníka. Možno tomu ťažko uveriť, ale pravidlá armwrestlingu sú veľmi prísne a aj tu existujú prípady, kedy môže byť hráč diskvalifikovaný. Viacej informácii o pravidlách uvedené športu sú zverejnené na: https://sjz.sk/pretlacanie-rukou-armwrestling/

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia