Víkendové súboje modelárov na ružomberskej vode

Víkendové súboje modelárov na ružomberskej vode

Ján SvrčekŠport26.5.2024

Na priehradnej nádrži v Hrabove sa dnes a včera (25. a 26. mája) konali otvorené majstrovstvá Slovenska rádiom riadených plachetníc triedy NSS.

Ide o historické lode s plachtami,“ ozrejmil nám na úvod skratku NSS riaditeľ podujatia Karol Kossuth. „Sú to modely lodí, ktoré dakedy plávali po moriach a oceánoch. Niektoré aj na súťažiach medzi Anglickom, Francúzskom a Amerikou. Tiež ide o hospodárske lode. Ešte treba dodať, že s rôznymi druhmi opláštenia, pričom všetky pri plavbe využívajú len vietor.“

Vlani sa tento podnik, po dvojročnej pandemickej výluke, vrátil do Hrabova. „Zišli sme sa piatykrát. Pôvodne sme čakali veľmi peknú, jednoznačne rekordnú účasť. Žiaľ, z rôznych dôvodov vypadla polovica posádok, takže napokon bolo deväť účastníkov, avšak z rôznych kútov Slovenska. Včera sa išlo šesť rozjázd a dnes tri. Tešia nás pozitívne ohlasy od súťažiacich, ktorí sa prisľúbili aj o rok. Takýto modelárskych nadšencov však ubúda. Mladí si radšej kúpia hotové modely, akoby si sami zhotovili vlastné loďky, čo je podmienkou týchto majstrovstiev, informoval nás ďalej K. Kossuth, ktorý vytvoril nosný organizátorský tím so svojimi starými súputníkmi Borisom Haluškom, Jánom Bednárom a Ľubomírom Repom. Karol Kossuth, st. a sám aj ovládol jednu kategóriu, k čomu sa len skromne priznal. „Nechcem sa chváliť,“ vysvetľoval.

Výsledky – kategória „A“ (trojuholníkové plachetnice): 1. Daniela Berecová (Bratislava), 2. Martin Tužiak (Bojnice), 3. Peter Berec (Bratislava), kategória „B“ (štvoruholníkové plachetnice): 1. Artúr Šebek (Košice), 2. Juraj Száraz (Galanta), 3. Peter Kozák (Partizánske), „C“ (priečne plachetnice): 1. Karol Kossuth, st. (Ružomberok), 2. Pavel Urbančík (ČR), 3. Karol Kossuth, ml. (Bratislava).

Foto: Vikror Poljak

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia