Vracajú sa aj vyznavači kráľovskej hry

Vracajú sa aj vyznavači kráľovskej hry

RedakciaŠport18.5.2021

V závere minulého týždňa sa konali premiérové majstrovstvá Slovenska v hybridnom šachu krajských družstiev. Žilinský výber si dal „dostaveníčko“ v priestoroch Šachového klubu Ružomberok v areáli obchodnej spoločnosti Montana na Textilnej ulici.

Po dlhom čase konečne som videl hrať šach na živo, takže veľmi príjemný pocit. Hoci emócie chýbali, pretože nešlo o klasické zápasy. Štyria členovia družstva sedeli spolu a ich ťahy sa prenášali cez internet, pričom ich súperi boli vzdialení aj niekoľko stovák kilometrov. Určite je to však živšie a zaujímavejšie, ako keď sedíte sám doma za počítačom. Celkove tento projekt hodnotím pozitívne,“ pochvaľoval si nový formát, s ktorým prišla Medzinárodná šachová federácia (FIDE) počas pandémie, predseda ružomberských šachistov Marek Zelnický.

Išlo o trojdňovú konfrontáciu šiestich družstiev, ktorá priniesla prvenstvo Bratislavskému šachovému zväzu, na druhom mieste skončil tím Slovenského šachového zväzu (BŠZ) a tretia priečka patrila Krajskému šachovému zväzu Žilina. Za náš kraj nastúpila aj domáca hráčka, slovenská reprezentantka Monika Motyčáková, ktorá z dvoch partií jednu vyhrala (s Bochníčkom z Bratislavského zväzu) a jednu remizovala (s Kardišom z Prešovského kraja). „Monika po deväťmesačnej prestávke hrala naživo. Minimálne pol roka ´stáli´ i ďalší šachisti. Akurát veľmajster Jerguš Pecháč zo Žiliny, mal za sebou Európsky pohár družstiev Mitropa Cup, ktorý prvý raz sa uskutočnil tiež hybridnou formou,“ vravel ďalej Zelnický.

Šachový klub Ružomberok 5. júna 2021 spustí turnaj v klasickom živom šachu Closed Ružomberok, druhý rok svojim spôsobom ako náhradu za medzinárodný Open Ružomberok. „Ešte nie sú von ani propozície a už máme takmer päťdesiat záujemcov. Musíme sa zmestiť do maximálneho počtu účastníkov, a to je štyridsať osem. Pripravujeme tri kvalifikačné turnaje po šestnásť hráčov a z nich najlepší postúpia do finálového turnaja,“ pripojil Marek Zelnický.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia