Vrcholný sviatok úzkych galusiek pod Tatrami aj na ružomberskej adrese

Vrcholný sviatok "úzkych galusiek" pod Tatrami aj na ružomberskej adrese

Ján SvrčekŠport15.9.2023

Dnes (15. septembra) bol na Námestí A. Hlinku v Ružomberku štart 3. etapy 67. ročníka medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska. Oproti pôvodnému harmonogramu sa tento akt zhruba o pol hodinu posunul. „Americký tím Human Powered Healthsi zle otočil list v technickom rozpise a išiel na štart do Prievidze,“ objasnil meškanie prezident Slovenského zväzu cyklistike a generálny riaditeľ pretekov Okolo Slovenska Peter Privara. „Nepočul som, že sa by v histórii tohto podujatia niečo podobné stalo. Našťastie, dnes je sviatok, cesty nie sú zapchaté a aj zablúdenci to stihli.“

Ešte predtým ako sa pelotón vydal na 171,6 km „štreku“ cez Oravu do Martina, pódium pred radnicou patrilo predstaveniu jednotlivých tímov. Najväčší ošiaľ nastal, keď pri francúzskej Groapame – FDJ moderátor prečítal meno hviezdneho Thibauta Pinota. „Štartovná listina aktuálneho ročníka je fantastická. Len v tíme Groupama – FDJ máme máme troch jazdcov z prvej dvadsaťpäťky rebríčka UCI. Sú tu naozaj svetoví cyklisti. Na Tour de France sa k nim ľudia vôbec nedostanú, no v našom prípade sa ich môžu doslova dotýkať,“ vravel ďalej prvý muž slovenskej cyklistiky.

Záujem fanúšikov a médií bol veľký.

Do centra dolného Liptova preteky Okolo Slovenska zavítali po štyroch rokoch. „Naposledy sme sa tu cítili výborne. Toto mesto nám sedí aj logisticky, pretože sa presúvame buď z východu na západ, alebo opačne. Ružomberok prejavil o podujatie vážny záujem. Už vtedy však nemohol myť cieľovým mesto, no pevne verím, že budúci, alebo ďalší rok sa ním stane. Bavili sme sa o tom aj s primátorom Ľubomírom Kubáňom. Máme nejakú periodicitu, na základe ktorej sa do jednotlivých miest vraciame,“ doložil P. Privara.

Cyklisti v uliciach Ružomberka.

Okrem prvej etapy, ktorá mala štart a cieľ v Košiciach, organizátori napĺňajú vlastný formát rozdielnych štartov a cieľov. „Chceme, aby ľudia na viacerých miestach videli cyklistov z blízka. Takto za jeden deň v dvoch mestách. Diváci môžu stáť pri najväčších hviezdach, pri ich autobusoch a podobne. Na štarte, takisto v cieli etapy. Inak by pretekárov zazreli akurát niekde na ceste prefrčať,“ vysvetľoval nastavenú filozofiu športový riaditeľ Okolo Slovenska Ľudovít Lučanič a dostal sa aj k „oprášeniu“ Ružomberka: „Máme tzv. spriaznené mestá, ktoré nás chápu, pre ktoré tento podnik niečo znamená. Sú to mestá, kde zaklopete na dvere, tak vám otvoria a pomôžu.“

Štart si prišiel pozrieť aj podnikateľ a filantrop Milan Fiľo (vľavo).

Chvíle pred štartom, ktoré si prišli vychutnať Ružomberčania v hojnom počte (asi pol tisícka ľudí, pričom približne rovnaké množstvo divákov sa zhromaždilo aj v Parku Š. N. Hýroša), boli zaliate slnečnými lúčmi, ktoré len umocňovali skvelú náladu. „Som veľmi rád, že predsa sa nám podarilo hostiť takéto výnimočné preteky, s úžasným obsadením. Keď sme začali iniciovať náš vstup na mapu aktuálneho ročníka Okolo Slovenska, už takmer všetko bolo ´vybukované´. No predsa sa podarilo dotiahnuť skvostný pelotón do nášho mesta,“ uviedol očividne spokojný domáci primátor Ľubomír Kubáň. Na Hlinkovo námestie zavítal aj veľký dlhoročný podporovateľ ružomberského športu, podnikateľ Milan Fiľo.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia