Vydarená bežecká idylka s olympijskou myšlienkou

Vydarená bežecká idylka s olympijskou myšlienkou

Ján SvrčekŠport23.6.2023

Dnes (23. júna) sa v Ružomberku, v areáli Základnej školy Zarevúca konal Beh Olympijského dňa. Za povšimnutie stojí, že Centrum voľného času Elán, ktoré bolo nosným organizátorom, zvolilo presne dátum, keď sa v Paríži, ale pred 129 rokmi, zišli delegáti dvanástich štátov a jednomyseľne hlasovali za návrh Francúza Pierra de Coubertina, oživiť olympijské hry. Práve Behom olympijského dňa si celý svet pripomína, od osemdesiatych rokov minulého storočia, túto udalosť, pri ktorej bol aj založený Medzinárodný olympijský výbor.

Ešte predtým miestny tartan i trávnaté ihrisko patrili účastníkom trinástej Ružomberskej olympiády detí materských škôl, na ktorej „decká“ z ôsmich škôlok súťažili v piatich disciplínach – hod na cieľ, skok do diaľky, skoky vo vreci, bez cez prekážky a štafeta 4 x 20 m.

Beh Olympijského dňa, na ktorom organizátori narátali cez tristo štartujúcich, za prítomnosti predsedu Olympijského klubu Liptova Romana Králika a riaditeľa CVČ Elán Pavla Svrčeka, otvoril ružomberský primátor Ľubomír Kubáň, čím spustil aj bežecký film, ktorí odštartovali škôlkári. Potom na rad prišli základné školy. „Nie je to moje prvé víťazstvo, už ich mám dosť, samozrejme zápasových, veď hrávam futbal,“ zahlásil Adrián Mištuna zo „zéešky“ na Klačne, ktorý bol prvý medzi prváčikmi a druhákmi. U dievčat v tej istej kategórii sa zo zlatej medaily tešila Lucia Pažítková (ZŠ Bystrická cesta). „Predovšetkým sa venujem lyžovaniu, futbalu a tancu,“ prezradila táto „kočka“.

Ďalšie kategórie už krúžili na tehlovom ovále, až po ôsmakov a deviatakov. Tu medzi chlapcami triumfoval Lukáš Fedor. „V prvom rade som futbalista, no pred pár dňami sa mi podarilo na školských majstrovstvách Slovenska v Šamoríne vyhrať beh na 800 m,“ prezradil deviatak z Klačna, ktorý v MFK Ružomberok prechádza z U 15 do ´šestnástky´ mladších dorastencov MFK Ružomberok. U dievčat zase ako prvá tri okruhy ukrojila Timea Synaková z hostiteľskej školy. „Asi dobre som si rozložila sily,“ skonštatovala v cieli, po skvelom finiši, aktuálna majsterka republiky s družstvom starších žiačok MBK Ružomberok.

Víťazi žiackych kategórií – 1. - 2. roč. Mištuna (ZŠ Klačno) a Pažítková (ZŠ Bystrická cesta), 3. - roč.: Pažítka (ZŠ Bystrická cesta) a Hlinová (ZŠ Ľubochňa), 4. - 5. - roč.: Horňák (ZŠ Klačno) a Vyskočová (ZŠ Bystrická cesta), 6. - 7. roč.: Lovich (ZŠ Zarevúca) a Nemčeková (ZŠ sv. Vincenta), 8. - 9. - roč.: Fedor (ZŠ Klačno) a Synaková (ZŠ Zarevúca).

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia