Výnimočný hosť na ružomberskej radnici

Výnimočný hosť na ružomberskej radnici

RedakciaŠport22.9.2021

Dnes dopoludnia na ružomberský mestský úrad zavítal bývalý 59 – násobný československý reprezentant Antonín Panenka.

Ide o veľkú futbalovú hviezdu, celé Československo bolo na Antonína Panenku hrdé. Jeho ´vršovický dloubák´, ktorým zavŕšil jedenástkový rozstrel vo finále majstrovstiev Európy 1976 v Belehrade proti Nemeckej spolkovej republike, obletel celý svet. Tu môžeme hovoriť nielen o športovej ikone, no takisto o veľkom človeku. Preto, pri návšteve Ružomberka, som ani na chvíľu neváhal, udeliť pánovi Panenkovi Cenu primátora mesta,“ povedal o. i. prvý muž ružomberskej radnice Igor Čombor, ktorý vo svojom príhovore sa dotkol aj predchádzajúcich zastávok úžasného velikána „koženej“ v centre dolného Liptova. „Náš legendárny záložník sa tri razy dostal medzi laureátov Jedenástky roka, ktorá počas federálnej éry bola štrnásť rokov nerozlučne spätá s Ružomberkom a od roku 1993 zase u nás pokračovala v rámci samostatného Slovenska,“ pripomenul I. Čombor.

Po prevzatí mestského vyznamenania a po podpise do pamätnej knihy, sa k prítomným prihovoril exkluzívny hosť, ktorý prišiel, aj spolu s ďalším niekdajším československým reprezentantom Tomášom Stejskalom, na pozvanie majoritného vlastníka MFK Ružomberok Milana Fiľa. „Zhruba pol života som prežil v našom spoločnom štáte. Slovensko nikdy pre mňa nebude nejaká cudzia krajina. Slovákov stále beriem ako bratov a vždy rád sa sem vraciam. V Ružomberku som bol nielen na jedenástkových slávnostiach, na tamojšom ihrisku som dokonca aj hral. Pred majstrovstvami Európy v bývalej Juhoslávii sme tu mali modelovaný zápas.“

Antonín Panenka tiež neprišiel s prázdnymi rukami. Primátorovi I. Čomborovi odovzdal dres Bohemiansu Praha, klubu, s ktorým spojil väčšinu svojho života. Nuž potom pražskí vyslanci vytiahli obrovskú kazetu s porcelánovou soškou. Bol to dar od Milana Fiľa ružomberskému primátorovi.

Prirodzená ľudskosť a osobitná charizma Antonína Panenku rámcovala aj následnú neformálnu diskusiu. Futbalový fenomén tu aj prezradil, že vtedajší brankár Západných Nemcov Sep Maier, sa s ním po Belehrade až 35 rokov nerozprával a že na vychýrenú penaltu sa hotoval dokonca dva roky.

Večer Antonín Panenka si pozrie fortunaligový duel Ružomberka so Slovanom Bratislava a cez prestávku absolvuje autogramiádu.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia