Z Ameriky prišiel nový T. Tišťan

Z Ameriky prišiel nový T. Tišťan

Ján SvrčekŠport31.5.2023

Na 61. ročníku Veľkej ceny Slovenska v Šamoríne, na ktorej štartovalo vyše tristo pretekárov z Česka, Filipín, Luxemburska, Maďarska, Nemecka, Rakúska a Slovenska, pretekár Plaveckého oddielu Ružomberok Tibor Tišťan vytvoril na 50 m motýlik nový slovenský rekord mužov časom 23,74 sek., čím o dvadsať stotín sekundy prekonal doterajšie národné maximum (23,94) Adama Halasa (STU Trnava). Vo finále 20 – ročný Ružomberčan dohmatol ako druhý (23,79), za Rakúšanom Simonom Bucherom (23,56).

Áno, je to zatiaľ vrchol mojej kariéry, no verím, že ešte sa budem posúvať ďalej,“ vyhlásil 20 – ročný Ružomebrčan, ktorý v úvode tohto mesiaca sa po prvých dvoch úspešných semestroch na Univerzitu v Tampe na Floride, vrátil na Slovensko. „Po rozplavbe, ktorú som zvládol úplne ľahko, v novom ´osobáku´ 24,21 sek., sa dal čakať veľký čas. Národný rekord padol v semifinále. Fyzicky som bol veľmi dobre pripravený, aj vyladenie maximálne vyšlo. Keby som to mal obodovať, priradil by som svojmu výkonu deväť z desiatich bodov. Azda len úvodný skok mohol byť o trošku lepší. Jednoznačne je to super čas.“

Vo finále bol Tišťan o kúsok, o päť stotiniek, pomalší. „Štartovali sme po poldruha hodinovej pauze. Moje telo už cítilo predchádzajúce dva štarty. Aj únava urobila svoje. Možno, keby finále zaradili na druhý deň, bolo by to inak. Bucher je však extraklasa, ide o rakúskeho olympionika, ktorý minulý rok v ´motýli´ na 50 m bol jedenásty na svete a šiesty na stovke,“ vravel ďalej nový slovenský rekordér.

Tišťan v šamorínskej vode vyplával striebro aj na 50 m voľný spôsob (22,71 sek., v semifinále 22,61 sek). „Svoj osobný rekord som stlačil o tri desatinky, čo považujem tiež za veľmi pekný výsledok,“ podotkol talentovaný plavec ku svojmu kraulu. Za povšimnutie stojí aj piata priečka na 100 m v. sp. za 51,61 sek., čo znamenalo skokovité zlepšenie starého rezultátu.

Tišťan si takto otvoril dvere do slovenskej reprezentácie. „Na 50 m motýlik som splnil nominačné kritériá ma svetový šampionát, ktorý bude v júli v japonskej Fukuoce,“ popýšila sai „hviezdička“ PO Ružomberok.

Najbližšie, 9. - 11. júna, sú v kalendári majstrovstvá Slovenska open a juniorov, takisto v šamorínskom bazéne. „Na toto podujatie s trénerom Marekom Langšádlom nebudeme zvlášť ladiť formu, pôjdeme z plnej záťaže. Pravdepodobne sa tu zameriam na stovkárske trate. V prvom rade teraz myslím na majstrovstvá sveta,“ doložil Tibor Tišťan.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia