Zaujímavý cyklistický výhonok J. Vierik

Zaujímavý cyklistický výhonok J. Vierik

RedakciaŠport28.12.2020

Je z tej istej dediny Liptovskej Osady ako Matej Ulík. So slovenským reprezentantom v kategórii elite v cross country a v cyklokrose a účastníkom viacerých majstrovstiev sveta a Európy si síce ešte nezatrénoval, ale bez Ulíkovcov by asi ťažko talentovaný Ján Vierik súťažil.

Mateja poznám, ale na spoločnom tréningu by som ho len zdržoval. On je poriadne namakaný, naozaj dobrý. No práve jeho otec Jaroslav ma priviedol k cyklistike. Boli sme raz na túre na Hiadeľskom sedle, kde si ma všimol a potom zavolal v septembri 2018 na horskú časovku Podsuchá – Smrekovica. To boli vôbec moje prvé preteky. Nuž a v súčasnosti si zase od Mateja kupujem staršie bicykle,“ vyznal sa 15 – ročný študent Osemročného gymnázia sv. Ondreja v Ružomberku.

Pri debute na „Smrekovici“ dosiahol celkove 23. najlepší čas (43:24,3 min.), pričom bral bronz medzi juniormi. Vlani, po výraznom zlepšení (37:30,3 min.) vyhral svoju kategóriu, pričom v absolútnom poradí mu patrila štvrtá priečka. Tento rok, čo sa týka regiónu, mladý „biker“ upozornil na seba na Ružomberských schodov, kde medzi „eliťákmi“, ďaleko najmladší, finišoval na štvrtom mieste.

Zatiaľ „topom“ ctižiadostivého Osaďana je novembrová strieborná medaila z majstrovstiev republike v cyklokrose v Topoľčiankach medzi kadetmi. „V horskej cyklistike som absolvoval len dve kolá Slovenského pohára, na ďalšie ma nepustila choroba. V Žarnovici a v Drozdove som skončil tretí,“ podotkol Janko, ktorý skvele zvládol expresný Slovenský pohár v cyklokrose. Keď aj celkove, podobne ako na „republike“, bol druhý, pričom všetky podujatia ovládol doma bezkonkurenčný Matthias Schwarzbacher z Podbrezovej.

Chalanovi tréningy ordinuje šéf Športového klubu cyklistika Liptovská Lúžna Marek Bystričan a neraz si spolu aj zajazdia. „Bicykel ma baví, inak som skúšal len úplne rekreačne beh na lyžiach a skialpinizmus. Iné športy vôbec. Bežne zvyknem trénovať päť-šesťkrát do týždňa,“ dodal Ján Vierik.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia