Zberateľ volejbalových titulov pochádza z Ružomberka

Zberateľ volejbalových titulov pochádza z Ružomberka

RedakciaŠport27.4.2021

To, že za Ružomberok hrával volejbal Bohumil Golian, dvojnásobný olympijský medailista (strieborný z Tokia 1964 a bronzový z Mexica 1968) a dvojnásobný majster sveta (1956 Paríž a 1966 Praha), je známa skutočnosť. Menej sa už vie, že centrum dolného Liptova pod vysokú sieť vykatapultovalo aj ďalšiu významnú osobnosť Vladimíra Hančíka. Momentálne 77 – ročný prezident Slávie ekonomická univerzita Bratislava, sa pred niekoľkými dňami tešil z devätnásteho slovenského titulu družstva žien. Ďalších päť primátov, z toho tri vo funkcii trénera, dobyl so Sláviou UK v rámci Československa.

Všetky úspechy si veľmi cením a vážim, no určite najpamätnejšia zostane sezóna 1975/1976. Vtedy sa Slávistky prvý raz pod mojím vedením stali majsterky Československa. Zároveň sme získali Československý pohár a triumfovali v európskej súťaži, vo vtedajšom Pohári víťazov pohárov,“ uviedol Vladimír Hančík, ktorý svojho času viedol aj československý národný tím žien a ešte predtým mal na starosti rakúsku reprezentáciu.

S volejbalom som v rodnom meste začínal na antukovom ihrisku pri pošte. Po skončení ´zéešky“ som navštevoval Strednú priemyselnú školu spojovacej techniky v Banskej Bystrici. Rok som robil vo vtedajších Bavlnárskych závodoch V. I. Lenina v Rybárpoli. Keďže šport ma stále lákal, dal som si prihlášku na Inštitút telesnej výchovy a športu, teda dnešnú fakultu telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave,“ prezradil volejbalový bard.

Pri Dunaji najprv hrával za B tím Slávie UK a neskôr federálnu ligu za „áčko“. V sezóne 1971/1972 odštartoval svoju trénerskú dráhu a v osemdesiatom ôsmom sa stal šéfom Slávie UK, z ktorej sa v roku 1988 vznikla Slávia Ekonomická univerzita. „Čím som starší, tým viac rozmýšľam nad tým. komu toto žezlo odovzdám. Chcem, aby bol taký patriot, ako ja,“ dodal Vladimír Hančík.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia