Životný výsledok víťaza

Životný výsledok víťaza

Ján SvrčekŠport29.6.2024

Dnes (29. júna) pelotón 68. ročníka medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska ukrojil extra náročná etapa, so siedmimi vrchárskymi prémiami a celkovo až 3021 výškovými metrami z Partizánskeho do Ružomberka.

V cieli, na Námestí A. Hlinku, pred budovou ZŠ sv. Vincenta sa z triumfu radoval Nemec Johannes Adamietz.

Bolo to skutočne ťažké, hneď od prvého ´stupáku´. Máme za sebou takmer dvesto kilometrov v poriadnej horúčave. Ku koncu človek musel dať všetko do toho a poriadne zamakať. Som nesmierne šťastný zo svojho prvého profesionálneho víťazstva. Mal som problémy asi na 120. km. Potom však mojou ambíciou bolo dotiahnuť sa na najlepšiu trojicu, no oni skôr chceli, aby to nevyšlo. Bol som však dosť silný na to, aby sa môj plán podaril. Išla do toho všetka energia. Teraz som som neskutočne rád z dosiahnutého víťazstva,“ dal sa v cieli počuť 26 – ročný člen stajne Lotto Dstny, po svojom životnom výsledku.

Ružomberok sa naozaj famózne zhostil hostiteľskej kurately. „Po lanskom štarte jednej z etáp, bola pre nás obrovská pocta, že Slovenský zväz cyklistiky zase Ružomberok oslovil,“ začal rozprávať domáci primátor Ľubomír Kubáň. Naše mesto je na športovej mape dosť viditeľné hlavne kvôli futbalu a basketbalu. Podporujeme však i ďalšie športové aktivity. Sme veľmi šťastní, že pelotón Okolo Slovenska, bol zase aj náš. Mojou víziou je raz mať cieľ jednej etapy na Málinom Brde. Sú tiež názory, potiahnuť cyklistov na Smrekovicu.“

Určite za povšimnutie stoja dve vrchárske prémie s cieľom na ružomberskej Kalvárii. To bol určite výnimočný aspekt predposlednej 183,5 km etapy. „My Kalváriu chceme aj do budúcna rozvíjať. Vieme, že treba dokončiť jej infraštruktúru, opraviť i osvetliť kaplnky. To raz musí byť jedno krásne oddychové a duchovné miesto. Nuž a dnes ho spoznali aj cyklisti z množstva krajín sveta,“ doložil Ľ. Kubáň.

Zajtra sa ide záverečná 142,3 km etapa z Liptovského Mikuláša na Štrbské Pleso.

Celkové poradie po 4. etape: 1. Schmid (Švaj./Jayco AlUla) 13:11:55 h, 2. Alaphilippe (Fr./Soudal QuickStep) +2 s, 3. Foldager (Dán./Jayco AlUla) +22.

Držitelia jednotlivých dresov: žltý: Mauro Schmid (Švaj./Jayco AlUla), zelený pre lídra bodovacej súťaže: Julian Alaphilippe (Fr./Soudal QuickStep), bodkovaný pre najlepšieho vrchára: Kyrylo Carenko (Ukr./Corratec), biely pre najlepšieho mladého pretekára: Gil Gelders (Belg./Soudal QuickStep), bielo-modro-červený pre najlepšieho Slováka: Lukáš Kubiš (Elkov-Kasper).

Foto: autor, Jana Štreitová

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia