Zrakovo postihnutý stolný tenista P. Kuboško sa dva razy prekliesnil medzi európsku dvanástku

Zrakovo postihnutý stolný tenista P. Kuboško sa dva razy prekliesnil medzi európsku dvanástku

RedakciaŠport17.11.2021

Od narodenia síce nevidí, ale nesťažuje si. Žije plnohodnotne a doslova srší z neho až nákazlivá energia a optimizmus. Pavol Kuboško z Liskovej pracuje v oblasti informačných technológii a čo sa týka koníčkov, ovládol ho stolný tenis. Pred dvomi mesiacmi sa stal majstrom Slovenska medzi zrakovo postihnutými hráčmi.

Treba povedať, že nejde tu o klasický pingpong, ale aplikovaný stolný tenis, známy pod anglickým názvom showdown. „Tiež máme stôl, no špecifický, aj s mantinelmi. Stôl na dve polky rozdeľuje priehľadná stredová doska. Hrá sa takisto s drevenými raketami, avšak s ozvučenou loptičkou, ktorú musíte odpáliť popod dosku, keď cieľom je trafiť bránu. Samozrejme, protihráč sa vám snaží v tom zabrániť. Za každý takýto presný zásah získavate dva body. Na medzinárodných súťažiach sa zväčša hrá na tri víťazné sety do jedenásť, čo je dosť fyzicky náročné a na iných podujatiach aj na dva sety,“ priblížil nám 30 – ročný Liskovec svoje športové odvetvie.

Pavol Kuboško showdown sproboval už na Základnej škole pre nevidiacich v Levoči, no išlo len o krátku epizódu. Opäť raketu zobral do ruky až po dlhšej odmlke. „Bolo to v roku 2015, keď ma napadlo vrátiť sa za stôl. Predtým som robil kde – čo iné a zo športu predovšetkým zjazdové lyžovanie. Sám som oslovil Športový klub Rosina a tým vlastne odštartovala moja kariéra.“

Húževnatý Lipták sa postupne prepracoval až na hráča európskeho formátu. „Momentálne absolvujem päť až sedem medzinárodných turnajov do roka. Z krajín, ktoré som navštívil by som spomenul hlavne Taliansko, Česko, Holandsko, Litvu a Lotyšsko. Každý štart je dôležitý z hľadiska zbierania bodov do svetového rebríčka. Dvakrát sa mi podarilo prebojovať na záverečný európsky turnaj Top 12. V roku 2017 v poľskej Vroclave to bola siedma priečka, teraz neďaleko francúzskeho Nice dvanásta. Z domácich výsledkov si zvlášť cením tohtoročné prvenstvo na národnom šampionáte v Nitre.“

Po skončení „zéešky“ chalan z Liskovej pokračoval v štúdiu na Strednej zdravotnej škole v Levoči, kde zmaturoval v odbore masér. „Tomu, čo som skončil sa venujem len tak okrajovo. Momentálne pracujem v úplne inom fachu, v Banskej bystrici ako ítečkár, keď venujem sa online marketingu. To, čo robím, ma jednoducho baví, tu som sa našiel. Samozrejme, bolo treba si nejaké veci doštudovať, tiež absolvovať pár online kurzov,“ doplnil o sebe Pavol Kuboško.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia