Futbal v Ružomberku oslavuje 115 rokov

Futbal v Ružomberku oslavuje 115 rokov

František DianSpoznávame RK11.4.2021

Pred začiatkom futbalovej sezóny deklarovali záujem hrať európsku súťaž. Sľubovali účasť v prvej šestke súťaže. Potom z mužstva odišlo niekoľko skúsených a perspektívnych hráčov. Skutočnosť je taká, že budeme bojovať o holú existenciu a zotrvanie v ligovej súťaži. Pre priaznivcov futbalu je to trpká príchuť v roku, v ktorom si pripomíname 115. výročie začiatkov futbalu v Ružomberku a 15. výročie od chvíle, kedy sme sa stali majstrami Slovenska a získali aj Slovenský pohár.

O začiatkoch futbalu v Ružomberku nie sú informácie vyjasnené. A už asi nikdy nebudú. V archívnych materiáloch nachádzame tvrdenie, že na prezentácii futbalu v Ružomberku majú zásluhu talianski prisťahovalci, ktorí tu ostali po stavbe Košicko-bohumínskej železnice /1871/. Iné pramene uvádzajú 14 anglických montérov, ktorí v rokoch 1902 – 03 montovali textilné stroje v Rybárpoli a voľný čas využívali aj ku hraniu futbalu . Ihrisko s bránkami mali postavené na miestach neskoršej strojárne. Reálnejšie vyzerá tvrdenie, že istý pán Lipthay priniesol z Budapešti v roku 1903 futbalovú loptu a vtedy skupina chlapcov sa upísala futbalu. Časť verejnosti futbal odsudzovala, zavrhovala. Ale mladým chlapcom táto hra učarovala a priťahovala ich.

Futbalový štadión na mieste dnešného námestia Š. N. Hýroša.

Po čase počet obdivovateľov futbalu pribúdal, osobitne z radov rybárpoľskej mládeže. Medzi sebou novú hru volali „faňura“. Asi bude pravdou, že podiel na založení prvého klubu CONCORDIA budú mať talianski usadlíci. Oni spolu s Ružomberčanmi v roku 1906 klub založili. A názov futbalového klubu Concordia = svornosť, vychádza z latinčiny, tak príbuznej Talianom. A názov by mohol svedčiť o talianskej stope pri prvom ružomberskom klube. Prvým tajomníkom klubu bol František Ivankovič. Medzi prvých hráčov patrili: Horvath, Jozef a Ján Gromnicovci, Kočvara, Samueli, Vyskočil, Daneš, Mudrončík, Šindelář, bratia Welterovci, Petrákovci, Podhradskí, Šípošovci...

Viktoria Ružomberok 1921 - 1923.

Prvé dresy boli pásikavé čierno-biele a čierne trenírky. Pre ihrisko im slúžila lúka – „execirák“ za kaštieľom, ktoré v deň zápasu museli vylajnovať. Šatne klubu boli v hostinci „Tyroler“ pri Revúcej. Odtiaľ prezlečení išli Poľnou ulicou a úzkou uličkou pri lesníckom internáte /už neexistuje/ na ihrisko. Počet divákov na zápasoch sa pohyboval, ako na dobrom dedinskom zápase v súčasnosti, okolo 500.

Osem rokov trvalo nadšenie pre futbal, prekonávanie nutných prekážok. Aby po ťažkej práci vo fabrike si užili trocha radosti z futbalovej hry. Vypuknutie 1. svetovej vojny všetko ukončilo. Mladí hráči museli narukovať do armády. Výstroj sa v priebehu vojny stratil. Pre ľudí boli iné, životne dôležitejšie veci, ako futbal. Po skončení vojny a návrate mladých mužov sa nenašiel organizátor, ktorý by obnovil slávu Concordie. Ani nebolo treba. Na základoch zasiateho zrnka futbalu začal vyrastať nový klub, ŠK Viktória a neskoršie ŠK Ružomberok.

Uplynulo 115 rokov od založenia prvého futbalového klubu , názov ktorého v súčasnosti pripomína futbalový a basketbalový FAN KLUB a pri Koniarni Pizzeria Concordia pub.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia