Honosná  poliklinika

Honosná poliklinika

František DianSpoznávame RK13.12.2020

Seniori sú skupinou občanov, ktorí už častejšie vyhľadávajú pomoc lekára. Chorý človek je pri návšteve ambulancie utrápený svojimi zdravotnými problémami. Často je utiahnutý sám do seba, alebo iný je podráždený, až agresívny. Ale väčšinou je ľahostajný ku všetkému inému okolo seba. Je rozdiel čakať na vyšetrenie v stiesnenej chodbe natlačenej chorými pacientmi. Alebo v priestrannej , čistej, presvietenej čakárni, kde okolie pôsobí upokojujúco, nedráždivo. Keď už je to nutné navštíviť lekára, takým príjemným prostredím pre pacientov, ktorí prichádzajú na vyšetrenie, je zriadená poliklinika RUŽA.

Čo vieme o histórii tejto rokmi nevyužívanej budovy ? Bola poslednou, účelovou bankovou budovou postavenou v Ružomberku v rokoch 1931 – 1933. Ako filiálka Národnej banky Československa, spĺňala všetky novodobé nároky na bezpečnosť, účelovosť a nedobytnosť trezorov. Jej slávnostné otvorenie a uvedenie do užívania bolo 6. apríla 1933. Za prvého prednostu banky bol menovaný Pavol Palinay. Stavbu naprojektoval pražský architekt Vladimír Fischer. Trojpodlažnú budovu s klasickým základom a podpivničením v duchu modernistického štýlu vybudoval ružomberský staviteľ Jozef Pešek. Už vonkajší vzhľad budovy upúta zrak všímavého človeka. Kamenný obklad prízemia celej budovy, ozdobné mreže okien prvého podlažia, medená strecha, vstupné mosadzné dvere napovedajú, že banka si na investovaní dala záležať. V priečelí budovy v trojosovom rizalite sú vsadené veľké okná. Na priečelí medzi prvým a druhým podlažím nás upúta trojica figurálnych, bronzových, plnoplastických reliéfov s alegorickými motívmi.

Za vstupnými mosadznými dvermi je široké schodište opatrené ozdobným mosadzným zábradlím. Steny sú obložené ušľachtilým červeno-hnedým, lešteným prírodným kameňom. Aj podlahy sú z nelešteného kameňa. Vchod do druhého podlažia umožňujú opäť mosadzné dvere. Na schodišti medzi druhým a tretím podlažím sú chodbové okná ozdobené vitrážami s námetom štátnosti. Ak si ako pacient sadnete na slušivé stoličky, nemôžete prehliadnuť široké a vysoké chodby interiéru, vzdušnosť, svetlosť priestoru a samozrejme čistotu.

Slúži ku cti a obdivu majiteľom nehnuteľnosti, že ani stavebné úpravy budovy vykonané v rokoch 1954, 1991 a naposledy pred dvoma rokmi nezasiahli rušivo do vzhľadu budovy. Naopak, zachovali a zveľadili to, čo je na budove historicky hodnotné a pritom bol pri poslednej úprave vybudovaný aj výťah pre prichádzajúcich pacientov.

Hoci v Ružomberku máme vybudovaných viacero storočných i mladších zdravotníckych zariadení, žiadne sa takouto honosnou a prepychovou budovou nemôže pochváliť. Pôvodná budova banky dnes slúži pacientom a návštevníkom ako Poliklinika RUŽA so svojimi siedmimi ambulanciami , optikou a lekárňou.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia